Плодоовочева галузь залишилась без державної підтримки

Плодоовочева галузь залишилась без державної підтримки
Фото: з відкритих джерел

Війна принесла безліч проблем галузі плодоовочівництва: це і логістика, і подорожчання засобів виробництва. Уряд працює над відновленням експорту та забезпеченням кредитування аграріїв, але наразі переважно йдеться про виробників зернових та олійних культур. Яка ж ситуація з підтримкою плодоовочевого сектору розповів Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

«‎Щодо міжнародної підтримки, то про якісь великі проєкти для плодоовочевої галузі поки не йдеться. Що стосується державної підтримки, то є програма компенсації витрат для ягідників та садівників. Утім, і в кращі часи вона працювала в кінці року, тобто підприємства протягом року щось висаджували або будували холодильники, а наприкінці року отримали державну компенсацію. Чи будуть виплачувати компенсації за поточний рік, поки не відомо. Крім того, минулого року заплатили лише третину. Так, підприємства подали заяви на компенсацію загальної суми 450 млн гривень, а компенсовано було лише 150 млн гривень», — зазначає Тарас Баштанник.‎

«Якщо говорити про пільгове кредитування, то це звісно можна вважати підтримкою, але багатьом садівникам, а особливо ягідникам, ця програма недоступна, оскільки банки розглядали лише заявки підприємств із земельним банком від 100 гектарів. Тому програма безвідсоткового кредитування є, вона діє до кінця травня, але ягідникам було дуже важко нею скористатись, перш за все через обмеження щодо земельного банку. Думаю, отримали такі кредити не більш ніж 10% представників сектору»‎, — говорить фахівець

Щодо проблемних аспектів для плодоовочівників України, Тарас Баштанник виділяє фінансування та нестачу пального, добрив і ЗЗР.

«‎Наразі на галузь плодоовочівництва негативно впливає багато факторів. Це і дефіцит пального, добрив та ін. Особливо гостро стоїть питання нестачі засобів захисту рослин. Також є дефіцит оборотних коштів. Раніше щороку всі працювали за стандартною схемою, коли навесні давали постачальникам ЗЗР, добрив, пакування аванс, а решту виплачували в кінці сезону після реалізації продукції. Цього ж року всі ці засоби можна купити лише за стовідсотковою передплатою», ‎ — зазначає президент УПОА.

Крім того, проблемним є питання логістики, особливо для тих, хто вирощує яблука і орієнтувався на експорт (Близький Схід чи Азію).

«‎Попри всі труднощі галузь продовжить працювати, адже це, переважно багаторічні насадження і гравці ринку не поспішатимуть виходити з бізнесу. Принаймні зараз мені не відомо про жоден випадок, коли хтось з середніх чи великих гравців пішов з ринку»‎, — говорить фахівець.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/plodoovocheva-galuz-zalyshylas-bez-derzhavnoyi-pidtrymky
Like
Цікаво
Подобається
1
Сумно
Нічого сказати
1