Показники експорту української борошномельної продукції виглядають дуже сумними
За підсумками 2023/24 МР Україна суттєво скоротила експорт борошна, відвантаживши на зовнішні ринки лише 92,4 тис. тонн вказаної продукції, що значно поступається результату попереднього сезону (149,7 тис. тонн). Цей факт констатував експерт спілки «Борошномели України» Сергій Сакіркін.
«Показники експорту борошномельної продукції виглядають дуже сумними. Гірше було лише в рік початку війни. Тоді у другому півріччі 2021/22 МР відвантажено всього 13 тис. тонн, і у цього були об’єктивні чинники. Нинішній рік також показав зменшення обсягів експорту в другій половині МР, тоді як явних об’єктивних причин для цього не було», – зауважує кусперт.
При цьому, на його думку, така тенденція триватиме, і українським борошномелам не варто сподіватися на значне зростання зовнішньої торгівлі.
«Та й як збільшувати обсяги експорту, коли ціни на нашу продукцію такі низькі, а дорожче продавати не виходить через високі витрати на логістику. Прийнятні ціни лише в Молдову та через українські порти. А щойно відвантаження автотранспортом через західний кордон – вартість доставки зростає у 3-4 рази. І якщо намагатись зберегти прийнятні для виробника ціни, то покупцеві такий товар не потрібен», – зазначив С.Сакіркін.
Також він акцентував, що на тлі різкого зменшення рентабельності експорту борошна з різних причин, але перш за все через зростання транспортних витрат, різко збільшився експорт дрібно фасованої продукції. Сюди входить продукція, фасована у паперові пакети обсягом від 0,8 кг до 11,3 кг.
«Не секрет, що дрібно фасована продукція має більш високу додану вартість, що дозволяє більше заробляти на продажах, а також несе рекламу виробника на упаковці. У загальному обсязі експорту на цей сегмент, який раніше займав 0,5-1%, у минулому МР припала п’ята частина. Це пояснюється тим, що різниця в ціні між дрібно фасованою продукцією та мішками 20-50 кг становить від $34 до $64 при тих же витратах на транспорт до тих же споживачів. Додаткові витрати на пакети та послуги фасування значно нижче», – пояснив С. Сакіркін.
Джерело: АПК-Інформ