Польські фермери протестують. Європейський союз та Україна не є їх найбільшою проблемою

Польські фермери протестують. Європейський союз та Україна не є їх найбільшою проблемою
Фото: з відкритих джерел

Фермери протестують на кордоні з Україною, вимагаючи посилення обмежень на імпорт товарів зі сходу. Економісти нагадують, що Польща має позитивне сальдо у торгівлі з Україною, а більшою проблемою для аграріїв є інфляція. А також росія, яка заполонила світ дешевим зерном.

Польщу сколихнула хвиля протестів: фермери висловлюють своє незгоду щодо політики Європейського Союзу – як щодо Європейського зеленого курсу, так і щодо надходження продукції з України. Деякі протестувальники наголошують, що зі сходу кордону до Польщі прибувають цілі вагони зерна, а також інші продукти харчування.

Експерт: Польща має позитивне сальдо торгівлі з Україною

Войцех Конончук, директор Центру східних досліджень (OSW), у короткому коментарі наголошує, що надходження багатьох продуктів з України було обмежено.

“З кінця квітня 2023 року українська пшениця, кукурудза, рапс і соняшник не імпортуються до Польщі”, – написав він у соцмережах.

Експерт також наголошує, що торгівля між Польщею та Україною є дуже вигідною для нашої країни . “У 2023 році польський експорт до України склав 11,4 млрд євро, імпорт з України – 4,4 млрд євро. Це означає, що Польща має профіцит торгівлі з Україною в 7 млрд євро”, – зазначає директор OSW, посилаючись на дані Центрального статистичного офісу Польщі.

Польська асоціація зі зміни клімату вказує на ще один важливий аспект, зауважуючи, що зниження цін на зернові в Польщі є наслідком ситуації на світових ринках, а не імпорту зернових з України. “Причина проблем фермерів — у Брюсселі. Це абсурдна кліматична політика, яка веде до скорочення виробництва при збільшенні витрат”, – стверджують вони.

Економіст: Ціни на сільськогосподарську продукцію впали більше, ніж витрати

Економіст Ігнацій Моравський на сторінках “Puls Biznesu” звертає увагу на різницю між цінами на сільськогосподарську продукцію та витратами на виробництво. Частково розчарування фермерів пов’язане з тим, що вони отримують все менші кошти за свою продукцію, але все одно витрачають багато на пальне та добрива.

“Джерела проблем сільгоспвиробників в інших аспектах, в набагато ширших економічних процесах, а Україна та ЄС тут є лише жертвами. Часто трапляється, що в умовах значних цінових коливань шукають конкретних винуватців, але процес інфляції-дефляції є анонімним”, – зауважує економіст.

Експерт вказує на конкретні взаємозалежні факти. За його підрахунками, за рік ціни продажів впали приблизно на 40%, а витрати – на 8%.

Також експерт вказав, скільки зернових ввозиться до ЄС з України. Це 6 мільйонів тонн щорічно, що становить приблизно 6% від споживання. І навіть, якщо йдеться про весь спільний ринок, не лише про польський, такі обсяги зернових можуть викликати емоції серед польських виробників.

Страйкарі: вільна торгівля в ЄС не є справжньою вільною торгівлею

Моніка Пшеворська, директор Інституту аграрної економіки Польщі, який підтримує сільськогосподарський протест, у розмові з money.pl підкреслює, що торгівля з Україною дійсно зросла.

“Однак не всі фермери отримують користь від цього. Проблема полягає в тому, що офіційно зерно не може ввозитися до Польщі. Але до нас воно потрапляє. Воно ввозиться на територію Німеччини або Литви, що не враховується у балансі, але з цих територій воно потім надходить на наш ринок”, – пояснює вона.

“Причини протесту фермерів є більш складними. Фермери стоять на кордоні між Україною та Польщею, тому що торгівля має бути цивілізованою. Поки Польща та Україна не почнуть тиснути на ЄС, ніхто не буде цим займатися. Фермери вимагають від ЄС встановити квоти або тарифи для тих секторів, які страждають найбільше”, – додає вона.

Вона наводить приклад галузі, яка збільшила свій обсяг торгівлі з Україною: “Молочний сектор приносить нам, наприклад, значні прибутки, оскільки ми експортуємо в Україну багато молока та його продуктів. Але ми не можемо жертвувати однією галуззю на користь іншої. Тому ми вимагаємо провести об’єктивний аналіз. Скільки та чого ввозиться. Якої якості воно є”, – каже вона.

Вона додає, що її організація закликає фінансувати служби, які відповідають за розслідування того, в яких умовах виробляються продукти харчування, що потрапляють до ЄС.

“Тому що в цій сфері відбувається найбільша несправедливість. Те, що було заборонено в Польщі протягом 20 років, досі використовується на українській території”, – пояснює експертка.

Найбільшою проблемою для аграріїв є інфляція

Моніка Пшеворська визнає, що сільськогосподарська галузь страждає найбільше через інфляцію: “У випадку з фермерами інфляція є одним з тих факторів, через які ціни на виробництво стрімко підскочили до надзвичайно високих рівнів”.

“Правда в тому, що польські фермери не можуть продати зерно, оскільки склади переповнені зерном з України”, зауважує вона.

“Тому фермери не мають грошей на купівлю добрив, виплату кредитів і залишаються з дорогим зерном”, – говорить директорка Інституту аграрної економіки.

Висока вартість кредиту ускладнює інвестиції 

Вона також пояснює, що через інфляцію ціни на всі ресурси сільськогосподарського виробництва зросли. Проте, це не єдина проблема.

“Витрати на кредит також зросли. І брати їх фермерів змусили вимоги ЄС, які спонукали до модернізації ферм та адаптації бізнесу до екологічних вимог. Водночас, фермерам доводиться пристосовуватись до вимог, що пов’язані з Європейським зеленим курсом, які передбачають високу собівартість виробництва, високу вартість кредитування та нездатність чесно конкурувати”, – перераховує співрозмовниця.

“В таких умовах вільний ринок не є справжнім вільним ринком, оскільки польський фермер, на якого накладено цілий спектр обмежень, бореться за ринок з українським фермером, який не зобов’язаний дотримуватися цих обмежень. А продавати може”, – підсумовує Моніка Пшеворська.

Росія заполонила світ дешевим зерном?

Становище аграріїв ускладнюється падінням цін на зерно. MATIF, найважливіша товарна біржа сільськогосподарської продукції в континентальній Європі, зафіксувала рекордно низькі ціни.

Як зазначає галузевий сайт wrp.pl, березневий контракт MATIF “вже наближається до 200 євро за тонну”.

“Як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках ситуація стає більш напруженою, оскільки запаси є рекордними, а нова збиральна кампанія наближається неминуче. Ситуацію погіршують відверто демпінгові ціни на російську пшеницю” – зазначається в аналітиці на сайті.

Ціни на MATIF відображені в євро за тонну і стосуються конкретних обсягів товару (наприклад, 50 тонн пшениці для мелення), які мають бути доставлені до певного місця (наприклад,  із силосу Руон, Франція).

Мірослав Марціняк з експертного сайту InfoGrain.pl наголошує, що останній раз такий низький рівень був зафіксований у жовтні 2020 року. Це означає, що майбутній сезон буде викликом для фермерів, оскільки продаж зерна за такими цінами не покриє собівартості.

Настрої серед аграріїв погіршуються. Є нові дані

Інше світло на настрої серед фермерів проливає Польська торгова палата сільськогосподарських машин і обладнання (PIGMiUR), яка щомісяця моніторить продажі, зокрема, тягачів та причепів. Останнім часом відзначається прогресуюча тенденція до зниження закупівлі нової сільськогосподарської техніки.

У 2023 році було зареєстровано 10,3 тис. нових тракторів. Це на 12,2% менше, ніж у 2022 році, коли було зареєстровано (фактично куплено) 11 727 таких машин, що на 1427 більше, ніж у минулому році.

“Ми маємо очевидну тенденцію до зменшення ринку нової сільськогосподарської техніки, оскільки 2022 рік вже виявився гіршим, ніж – за загальним визнанням – рекордний 2021 рік. Результат 2023 року не є несподіванкою для галузі”, — зазначає Войцех Бури, президент PIGMiUR.

“Все вказує на те, що тенденція до зниження, яка лише посилюється, є результатом погіршення настроїв в галузі. Потенційні покупці техніки проявляють все більшу обережність у інвестуванні в сучасний парк для своїх господарств”, – додає експерт.

Джерело: УКАБ

Перегляди: 136
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/polski-fermery-protestuyut-yevropejskyj-soyuz-ta-ukrayina-ne-ye-yih-najbilshoyu-problemoyu
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
1
Нічого сказати