Прогноз цін на малину для України – що думають учасники ринку?

Прогноз цін на малину для України – що думають учасники ринку?
Фото: з відкритих джерел

Експерти EastFruit провели опитування учасників ринку малини для заморозки в Україні. Опитування складалося зі спілкування з провідними компаніями-заморозчиками та фермерами, які вирощують малину, і з анонімного опитування всіх охочих.

Зазначимо, що перший експертний прогноз було оприлюднено ще 1 березня 2024 року, і він був досить оптимістичним. Цікаво, що цього разу учасники ринку вкрай неохоче ділилися своїми прогнозами, і відмовлялися від того, щоб їх цитували. Тож узагальнимо спочатку експертну думку.

Малина перезимувала доволі добре за деякими винятками по заходу України. Погодний фактор, найімовірніше, не матиме значного впливу на обсяги виробництва. Водночас через низькі ціни минулого сезону багато виробників не вкладаються в адекватний обробіток насаджень через брак коштів. Це той негативний фактор, який може знизити як обсяг виробництва, так і якість продукції. До того ж негативним фактором є і триваюча мобілізація, що створює величезні проблеми з робочою силою.

Більшість професійних учасників ринку вважає, що ціни на якісну малину для заморозки зростуть приблизно на 25-35% і досягнуть 50-70 грн/кг, що становить від $1,2 до $1,8 долара США за кг.

Цікаво зазначити, що абсолютну солідарність з учасниками ринку в прогнозі цін на малину виявили й підписники телеграм-каналу EastFruit. Більш ніж половина з них (53%) очікує, що закупівельні ціни на малину для заморозки в Україні 2024 року будуть у межах від 40 до 69 грн/кг.

Інфографіка подається мовою оригіналу

При цьому найбільша кількість опитаних вважає, що ціни навряд чи перевищать 49 грн/кг (близько $1,2 долара США), що, очевидно, є наслідком досвіду попереднього сезону. Повірити в ціну 70-99 грн/кг або навіть понад 100 грн/кг змогли лише по 17% учасників ринку.

Нагадаємо, що ціни на малину мають чітку циклічність, яка була описана нами в березні 2023 року. Тоді ми дуже точно спрогнозували цінові тенденції на підставі розуміння циклічності цін. Наразі ж на ринку замороженої малини спостерігається певний ажіотаж, що штовхає ціни вгору.

«Багатьом учасникам ринку України, особливо невеликим фермерам, дуже складно спрогнозувати ціну на малину, бо вони дивляться лише на ситуацію у своєму регіоні та рідше у своїй країні в цілому. Насправді ж малина останніми роками стала по-справжньому глобальним товаром, оскільки експортується вона в замороженому вигляді, і ціни на неї формуються за межами України на підставі попиту та пропозиції на цей товар”, – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Цього року, саме завдяки низьким цінам попередніх двох сезонів, попит на малину знову почав відновлюватися. А ось запаси продукції на той час виявилися порівняно низькими, що і переломило баланс у бік дефіциту пропозиції. Причому дефіцит спостерігається у всіх сегментах якості замороженої малини. При цьому в багатьох країнах площі під малиною скоротилися”, – говорить Андрій Ярмак.

Зазначимо, що середня маржа між ціною реалізації замороженої малини й ціною сировини в Україні становить близько $1,2 долара США. За сьогоднішньої ціни на малину класу-А (95/5), яка сягає 3 євро за кг або $3,25 долара США за кг, заморзчики зможуть платити постачальникам набагато більше, ніж прогнозують зараз більшість учасників ринку.

Звичайно, очікувати, що заморозчики відразу накрутять ціну, не варто. Тим паче що вже відзначено перші спроби збити ціну на малину в Польщі та Україні. Однак ці спроби ніколи не були успішними й ринок, зрештою, розставить усі крапки над i.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/prognoz-czin-na-malynu-dlya-ukrayiny-shho-dumayut-uchasnyky-rynku
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати