“Припинила” чи “призупинила”: рф уникає ясності щодо “зернової угоди” – Кулеба
Країна-агресор рф уникає ясності щодо своєї участі в зернових домовленостях: в одних випадках вона каже, що припинила її, в інших – призупинила.
Про це заявив у штаб-квартирі ООН міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
«Це безвідповідальний крок, що ставить під загрозу глобальну продовольчу безпеку», – наголосив міністр, коментуючи заяви росії.
Він розповів, що провів низку переговорів на цю тему, зокрема з Генеральним секретарем ООН, «про те, як діяти далі, тому що функціонування коридорів, морських і сухопутних, для експорту українського збіжжя на світовий ринок має продовжуватися».
«Тепер у нас у всіх болить голова, ми повинні розв’язати ще одну проблему, створену росією», – сказав Кулеба.
Водночас, за його словами, якщо буде політична воля, вихід буде знайдено. У найближчі години й дні будуть проведені «дуже інтенсивні консультації на всіх рівнях», щоб знайти рішення, додав глава МЗС.
За його словами, також проводяться консультації з Міжнародною морською організацією з цього питання.
Міністр зазначив, що після росія не гарантує безпеку жодному судну, яке намагатиметься перевозити українське зерно.
«Але в цілому ми повинні розуміти одну просту річ: доки росія перебуватиме в Криму, доти вона сподіватиметься, що зможе шантажувати світ і нав’язувати свою волю кому завгодно. Якщо ми розв’яжемо цю проблему, через місяць-два вони придумають іншу», – сказав Кулеба, підкресливши, що найкращий спосіб розв’язати питання – перемогти росію і змусити її піти геть.
Він нагадав, Україна ніколи не вела переговорів з рф щодо зернової угоди, і торік було підписано два окремі документи: один меморандум між Україною, Туреччиною і ООН та інший – між ООН, Туреччиною і росією.
«Сама оосія уникає ясності, тому що в одному тексті вони кажуть про припинення, а в іншому коментарі – про призупинення», – зазначив міністр. Відповідно, перспективи цієї угоди одним видають «менш оптимістичними», іншим – «трохи оптимістичнішими».
Зауважимо, у кремлі відмовилися від продовження “зернової угоди”, дія якої завершилася 17 липня.
Що відомо про “зернову угоду”
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо між росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували. Наразі термін її дії закінчується 17 липня.
Робота зернового коридору останніми місяцями практично заблокована російською стороною. Ще перед крайнім продовженням угоди, яке було здійснено в травні, рф погрожувала виходом із домовленостей і вимагала виконання низки своїх умов. Ішлося, зокрема, про розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов’язаних із продовольством та добривами, а також поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування. Крім того, рф хотіла відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті-Одеса” та перепідключення “Россільгоспбанку” до системи SWIFT.
Однак нещодавно в росії вкотре заявили про плани зупинити роботу коридору після завершення цього терміну.
Своєю чергою заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповідав про наявність альтернативного плану продовження експорту агропродукції, якщо росія вийде з домовленостей. Ішлося про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.
Джерело: Укрінформ