Рекордний врожай викрив недолугість «Укрзалізниці»

Рекордний врожай викрив недолугість «Укрзалізниці»

Голова ТОДА Степан Барна вже неодноразово піднімав дану проблему перед керівництвом «Укрзалізниці», та позаяк усі звернення навіть у Кабмін та неодноразові перемовини не дали конкретних результатів, наприкінці минулого тижня з ініціативи керівника області в Тернополі відбулася нарада за участі заступника міністра АПК Віктора Шеремети, члена правління «Укрзалізниці» Ремігіуша Пашкевича та інших керівників даного підприємства.

Розмови велися на високих тонах, подекуди підприємці не стримували емоцій і не надто підбирали слова. Залізничників прямо звинувачували у саботажі та нищенні економіки області. Аграрії порахували, що при нинішніх темпах повністю вивезти на продаж зібраний врожай їм вдасться аж на грудень наступного року!!! На Тернопільщині окремі аграрії, бачачи неспроможність залізниці, вже почали самостійно вирішувати ситуацію. Вони купують локомотиви, ремонтують за власний кошт під’їздні залізничні шляхи до своїх зерносховищ, модернізують товарні залізничні станції. Однак таке під силу далеко не всім підприємствам. Тоді як непродана продукція для багатьох з них може мати фатальні наслідки.

За даними Шеремети, ускладнюють виконання експортних контрактів не лише залізниця, а й порти. Він також висловив нерозуміння подвійних стандартів «Укрзалізниці», коли одні виробники отримують вагонів майже на 100% від потреби, а інші – жодного.

Степан Барна прямо звинуватив профільних керівників «Укрзалізниці» у неефективності роботи та браку бажання вирішувати проблеми області.

«Ми вже зібрали 2,6 млн т зернових, буде ще 300 тис. т. З них 1,4 млн т можемо зберегти на елеваторах, потужності яких завдяки інвестиціям аграріїв щороку зростають. Раніше в області діяли 10 спиртзаводів, вони частину зерна забирали, сушили, переробляли на місці. Тепер цього немає. Є рекордний врожай, але 1,7 млн т зерна ми не маємо куди подіти через брак вагонів», – констатує Барна.

За його даними, підприємство «Агро-Ланівці», на якому працює 300 людей, у 2017 році мало потребу у 420 вагонах. Не отримало жодного. У 2018 році підприємство подало заявку на 450 вагонів – ситуація аналогічна з минулим роком.

Збаразький комбінат хлібопродуктів при потребі в 1 тис. 480 вагонів наразі отримав лише 16 (1%), Тернопільський КХП – 80 вагонів з необхідних 1 тис. 840 (4,3%), агрохолдинг «Мрія» – 200 з 2 тис. 304 (8,6%).

Бурдяківський спекар’єр потребував 200 вагонів, Скала-Подільський – 100. Не отримали жодного.

«З проблемою наші підприємства стикаються не перший рік і я не розумію, чому нічого не робиться для її вирішення. Виглядає, що наш ворог – не Путін, а «Укрзалізниця». Таке враження, що ведеться цілеспрямована політика на знищення наших господарств», – наголосив голова ТОДА.

«Ми подаємо заявки, а нам щоразу розказують якісь байки. В логістичному центрі нас телефоном пускають по колу з відділу в відділ, і врешті не задовольняють жодної заявки. За таких умов ми змушені виставити на біржу 450 працівників. І не факт, що потім нам вдасться набрати людей, бо жителі області при відсутності роботи одразу виїжджають на закордонні заробітки. Чомусь з експедиторами можна домовитися за вагони за коробку цукерок, тоді як в «Тернопільській дирекції» залізниці запевняють, що вагонів немає», – каже керівник «Західагроінвесту» Василь Гарач.

Керівник елеватора НВО «Енергоощадні технології» Іван Іскерський зауважує, що щороку ситуація погіршується. Зокрема, при рості врожаю цьогоріч у нього відвантаження знизилося в 2 рази.

«Немає тепловозів, не лише вагонів. Нам не треба сіяти нічого на наступний рік, бо при таких темпах вивозу, як зараз, з елеваторів повністю зерно вивеземо аж в грудні наступного року», – підрахував Іскерський.

За його даними, в області є ще 700-800 тис. т перехідного залишку зерна з минулого року.

В. о. директора філії Центр транспортної логістики АТ «Укрзалізниця» Сергій Підгорецький визнав, що «Укрзалізниця» зараз перебуває не в найкращому технічному стані. За його словами, сталося так через те, що систематично кошти підприємства використовували не на його розвиток, а, скажімо, на будівництво шкіл чи інші інфраструктурні проекти, в яких була зацікавлена чинна влада.

«Ми експлуатуємо радянську техніку 60-70-их років, вона ледь животіє. Комплектуючі – російські, ми навіть не можемо провести тендер на купівлю необхідних для ремонту деталей. Але і ви не готові. Бо при отриманому врожаю можете на елеваторах зберегти половину. Зараз всі хочуть продати, в такі пікові навантаженні залізниці важко справитися з напливом замовлень», – окреслив ситуацію Підгорецький.

Як вихід він пропонує аграріям формувати замовлення більш рівномірно, розпланувавши поставки зерна на всі 12 місяців року.

Перегляди: 0
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/rekordnyj-vrozhaj-vykryv-nedoluhist-ukrzaliznyci
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати