Ріпак для біодизеля може стати конкурентом українському соняшнику

Ріпак для біодизеля може стати конкурентом українському соняшнику
Фото: з відкритих джерел

Рішення Агентства з охорони навколишнього середовища США (ЕРА) збільшити частку використання біопалива у 2023-2025 роках всього на 1% стало холодним душем для ряду виробників соєвої олії. Але головне — ЕРА дозволило використати для біодизелю ріпакову олію.

З яких олій виробляють біодизель

Невелике пояснення. Найбільш за все дизелю виробляється з пальмової олії, яка залишається наймасовішим продуктом, попри — чи завдяки — її поганії репутації. Друге-третє місця поділяють олії з ріпака та сої.

Оливкова та соняшникова олії задорогі для технічних цілей і більш цінні як харчовий продукт. Всі інші олійні не мають відчутних позицій.

Чому ж саме рішення з приводу ріпакової олії так збентежило виробників? Тут все просто: на відміну від інших олійних, ріпак є «універсальним».

Чому ріпак може стати конкурентом соняшнику?

По-перше, він у великих обсягах вирощується по всьому світу. Є навіть окрема назва для канадського ріпака – канола. І доволі вдало конкурує з іншими рослинними олія оліями у харчопромі.

По-друге, на відміну від того ж соняшника або сої, ріпак має суто технічну форму. І саме технічний ріпак йде для виробництва біодизеля.

По-третє, як і більшість сучасних гібридів культур, ріпак має озиму та яру форми.

Це означає, що Україна за бажання може збільшити ріпакові площі навесні наступного року.

У групі олійних культур та похідних від них (олій) все наразі визначається двома факторами: наявністю ресурсу для вирообницитва олії (сировини) та перспектив використання певної олії для біопалива.

Рішення EPA про біодизель обвалило котирування

Повернемось до поточної ситуації. Рішення вже обвалило котирування на соєву олію, яка сьогодні значно дорожче пальмової та соняшникової (від $340-420 в Україні до $520-540 в сусідніх Болгарії, Угорщині та Румунії).

Здається, ріпак мав би подорожчати чи хоча б, на жаргоні брокерів «проявити тренд». Але ціни на продукт з ріпаку залишились без змін, а попит на нього в Європі мінімальний.

Це ще раз доводить, що на перетині двох видів споживання – суто харчового та у якості пального, прямі залежності попиту-пропозиції не діють.

Соняшник поки тримає позиції

Втім, для України головним олійним ринком залишається соняшниковий, а соняшникова олія для біодизелю може використовуватися хіба що відпрацьована (тобто та, що пройшла смаження, фрітюр, гриль тощо).

Світові ціни на соняшникову олію в грудні залишаються майже без змін — за даними Spike Brokers, вони стабільні, близько $1170-1190 (CIF Констанца).

Продавці в Україні зменшили пропозицію соняшнику, тому експортні ціни на олійну залишилися на рівні минулого тижня, констатує компанія.

Джерело: thepage.ua

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ripak-dlya-biodyzelya-mozhe-staty-konkurentom-ukrayinskomu-sonyashnyku
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати