Роман Лещенко про земельну реформу: “Треба вийти з болота, в якому ми знаходимося 20 років”

Роман Лещенко про земельну реформу: “Треба вийти з болота, в якому ми знаходимося 20 років”

1 липня в Україні відкривається ринок землі. Напередодні цієї події кореспондент сайту “Сьогодні” зустрівся з міністром агрополітики Романом Лещенком і дізнався, яку користь принесе реформа економіці держави, малим і середнім фермерським господарствам.

– Яку конкретну користь принесе економіці України відкриття земельного ринку?

– Ефект буде величезним. Земельна реформа кардинально змінить всі земельні відносини в Україні. Давайте я нагадаю, як ідуть справи зараз. Сірий ринок землі у нас в країні існує вже дуже давно.
Фактично в обороті знаходиться земля трьох груп. По-перше, п’ять мільйонів гектарів землі ОСГ, яка була виведена з державної власності в приватну через механізм безоплатної приватизації по 2 гектари, вільно продавалася і не перебувала під мораторієм. По-друге, пайові землі. Вони зараз під мораторієм, але через різні схеми відчужувалися. По-третє, землі, якими розпоряджалися, використовуючи напівкримінальні схеми: перереєстрацію, подвійні документи, липові державні акти.
В такому хаосі просто неможливо зрозуміти, скільки у нас землі і скільки вона коштує згідно із земельним кадастром. Так що там! Ми взагалі не знаємо, що на цій землі відбувається. Держава просто не контролює цей тіньовий ринок. Тому завдання земельної реформи – внести ясність в земельні відносини і зробити їх прозорими. Відразу стане зрозуміло, що кому належить. Хто скільки платить податків. Яка земля перебуває у віданні держави, яка в приватних руках або в комунальній власності. Ми провели аудит і з’ясували вражаючі речі. По-перше, з 10 мільйонів гектарів ОСГ – 5 мільйонів гектарів вже знаходяться в приватній власності. 24 мільйони гектарів сільськогосподарської землі в оподаткуванні, а понад 8 мільйонів – ні. Простіше кажучи, хтось ці землі обробляє, вирощує на них сільськогосподарську продукцію, продає її за готівку за допомогою “скруток” і не платить податки. Просто офшор якийсь! Необхідно легалізувати ринок. Вийти з болота, в якому вся країна перебуває вже 20 років.

– Виходить, що головний ефект земельної реформи – це оподаткування всієї землі?

– Це – по-перше. Крім, того доходи від використання землі підуть до місцевих бюджетів. Буде виведений з тіні ринок зерна. Всі землі виявляться в цивільному обороті. Ми зрозуміємо, що і за скільки продається. Тому що всі угоди проходитимуть офіційно у нотаріуса. Ми зможемо здійснювати земельний моніторинг. У режимі реального часу спостерігати за тим, хто і скільки купує. Хто продає, хто відчужує, звідки у них фінансові ресурси і скільки вони внесли податків. Не варто забувати і про те, що коли у людей з’являється право власності на землю – вони набагато дбайливіше до неї ставляться. А значить, будуть думати про правильну експлуатацію: зрошення, своєчасне внесення органіки і добрив. А також робити інвестиції в землю. Наприклад, в садівництво або розвиток нових технологій. На жаль, орендні відносини не є поштовхом до розвитку права власності. Орендарі – це перш за все підприємці, які зацікавлені в прибутку. Тому не завжди орендар готовий вкладати ресурси в довгострокову перспективу. З цього виникає проблема виснаження земель.

– Наскільки швидко, на Ваш погляд, земельна реформа почне приносити позитивні результати?

– Звичайно, ми не обіцяємо чудес. Але в найближчі 5-10 років ми побачимо результати реформи. Земля почне капіталізуватися і фактично стане банківським депозитом. Її ціна буде зростати, так само, як і оренда. В результаті власники паїв почнуть отримувати від орендарів гідну оплату за використання земельних ділянок.

– Чи передбачає земельна реформа підтримку малого і середнього фермерства? Яку користь вона принесе простим людям? Будь ласка, розкажіть про це докладно.

– Незабаром у Верховній Раді буде розглянуто законопроєкт “Про фонд часткового гарантування кредитів”. Якщо його приймуть, держава візьме на себе ризики з неповернення кредитів банкам. Крім того, держава надає бізнесу програму фінансування “П’ять, сім, дев’ять %”. В рамках цієї програми 27 мільярдів гривень уже видано аграріям. Держава також бере на себе зобов’язання в найближчі роки збільшити держпідтримку аграрної сфери на суму до 13-14 мільярдів грн (сьогодні мова йде лише про 4-5 мільярди грн). Чому ми вирішили виділити такі великі кошти? Тому що необхідно дати доступні кредити малому і середньому бізнесу, а також компенсувати їм кредитну ставку. Підтримати в розвитку фермерства та необхідної інфраструктури. Ця позиція вже погоджена в Бюджетній декларації. Кабмін її затвердив буквально кілька днів тому. У цьому документі вже чорним по білому написано, що аграрна сфера, зокрема малі та середні фермерські господарства, буде пріоритетом. Вони мають земельні ділянки площею від 1 до 10 000 гектарів, а це – 75% всього землекористування в Україні. Тому у 2022 році ми плануємо значно збільшити підтримку.

– Чи може земельна реформа позитивним чином вплинути на проблему рейдерства?

– У рамках земельної реформи Верховна Рада вже прийняла антирейдерський закон, який вирішує питання нотаріального посвідчення і змін в реєстрах. Будь-яка дія тепер відбувається нотаріально і з повідомленням. Крім того, ми відкрили всі дані в реєстрах – щоб усі бачили, що відбувається з точки зору корпоративних прав. Паралельно ми розробили законопроєкти, які повинні вирішити проблему земельного рейдерства. Зокрема, законопроєкт № 2194 “Про земельну децентралізацію” та законопроєкт № 2195 “Про земельні електронні аукціони” вже прийняті і підписані президентом. Будь-які транзакції тепер будуть відображатися в реєстрах. Простіше кажучи, буде вже неможливо змінити щось в реєстрах в “темну”. А якщо десь виникнуть нюанси і складності, Кабмін на рівні постанов, а Верховна Рада в законодавчому порядку ці проблеми усунуть. Підкреслю, що одне з основних завдань земельної реформи – оперативна реакція виконавчої влади та законодавців на будь-які нагальні питання. Тим більше що підтримка в парламенті у нас є. Реформування і прозорість земельних питань голосується 250-280 голосами. Крім того, при Міністерстві аграрної політики ми створюємо антирейдерський штаб, який спільно з Мін’юстом і правоохоронними органами в режимі реального часу відслідковуватиме всі рухи щодо землі, транзакцій, корпоративних прав. Все це робиться для того, щоб відразу реагувати на будь-які спроби рейдерства. Ми нікуди не поспішаємо. Будемо аналізувати ситуацію і допрацьовувати законодавство, якщо виникне така необхідність.

– Земля продається і купується в усьому світі. Чому в Україні земельна реформа зустріла такий опір?

– Так! У всіх наших сусідів (крім Білорусі) є ринок землі. Земельну реформу всі провели ще 20-25 років тому. Навіть Росія.

– Чому у нас так довго не вирішувалося це питання? Чому наші політики так завзято чинять опір відкриттю земельного ринку?

– Я теж довго цього не розумів. А потім, перебуваючи на посаді голови Держсгеокадастру, зробив аудит і зрозумів, що відбувається. Семи мільйонам українців купувати землю не можна – для них існує мораторій. Але чиновники з 10 мільйонів гектарів держвласності вже вивели 5 мільйонів гектарів у приватні руки. Зайдіть на будь-який сайт оголошень, вбийте в пошук “купити землю ОСГ” і самі все побачите. Купити землю в Україні можна без проблем! Як чиновники діяли? Вони цю землю розпайовували і формували корупційну ренту. А Держгеокадастр їх махінації покривав. Тому туди всі хотіли потрапити на роботу. При мені всі ці схеми були ліквідовані і ми запустили земельну реформу.

– А що таке 5 мільйонів гектарів з точки зору капіталізації активу?

– За найприблизнішими оцінками (візьмемо, наприклад, 2 тисячі доларів США за гектар), в обороті є 10 мільярдів доларів США, які перебувають у вільному обігу. Минулого року по мільйону гектарів землі ОСГ проходили угоди: купівлі-продажу, дарчі тощо. Коли на Земельному форумі президент підписав закон 2194 “Про земельну децентралізацію”, кількість земельних угод різко зросла. Всі почали продавати – перепродувати, переписувати з коханок і родичів на третіх осіб без постійного місця проживання. Чому? Тому що чиновники – власники цієї землі – брали участь у великій корупційній системі. Людям вони розповідали казки про мораторії і китайців, які вагонами будуть вивозити український чорнозем, а самі заробляли гроші. До слова, я цікавився, що відбувалося з землею за різної влади. І можу стверджувати, що кожна хвиля чиновників винаходила нові способи збагачення на земельному питанні. І паралельно грабувала надра України: газ, літій, бурштин… Зрозуміло, що коли почалася земельна реформа, чиновницька корупційна система почала себе захищати. Вона ж розуміє, що якщо відкривається реєстр – видно всі особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові) кінцевого бенефіціара. Розуміє, що є ризик введення санкцій. А земельні активи коштують мільярди, і втрачати їх ніхто не хоче.

– Ви хочете сказати, що політики, які виступають проти земельної реформи, захищають себе, а не інтереси великих агрохолдингів, які обробляють орендовані у пайовиків величезні земельні площі? Чи вірно, що ці компанії платять пайовикам копійки і уклали договори оренди чи не на п’ятдесят років вперед – тому й не хочуть купувати землю. Адже, по суті, вона і так їм належить.

– Справа в тому, що агрохолдинги не є кінцевими бенефіціарами. Основні бенефіціари всіх цих схем – чиновницькі клани різних періодів. Раніше у кожного, хто підійшов до “пирога” під назвою Держгеокадастр, було завдання взяти якомога більше повноважень і землі. Перший чиновник, який, перебуваючи в кріслі глави Держгеокадастру, не захотів розпоряджатися всією землею України, був я. А саме такі в мене були повноваження! Природно, корупційна система такий поворот подій не сприйняла. Тому що після введення мораторію цілих 20 років для неї все йшло як по маслу. І тут ми почали блокувати корупційні потоки і схеми – система стала чинити опір. А захищатися зсередини вона вже давно навчилася. Ясно ж, що якщо вже обнулили – підуть у зворотний бік. Можуть наздогнати, відкрити кримінальну справу, відібрати землю…

– Виходить, що протидія, яку корупціонери чинять земельній реформі, не є політичною?

– Звісно! З нами ніхто не веде професійну дискусію. Я вважаю: критикуєш – пропонуй. А нічого запропонувати – який сенс критикувати? Все, що ми бачимо, – це неаргументована істерика. Нагадаю, що в початковій редакції земельної реформи уряду Олексія Гончарука йшлося про ліберальний ринок, 200 тис. гектарів в одні руки і продаж землі іноземцям. Ось тоді ці претензії мали під собою ґрунт. А зараз ми встановили контроль за походженням фінансових ресурсів (простіше кажучи, створили жорстко керований і консервативний ринок). Ввели обмеження не більше 100 гектарів в одні руки. Заявили, що питання продажу землі іноземцям може бути вирішене тільки через Всенародний референдум. Ще й ввели перехідний період до 2024 року.

– До речі, чому було вирішено переглянути пропозиції Кабміну Олексія Гончарука?

– Тому, що для нас важлива публічність, відкритість і максимальна комунікація з суспільством. Чому вдалася земельна реформа? Тому що ми були постійно в діалозі з суспільством. Коли пропозиції уряду викликали різко негативний резонанс, ми з командою поїхали по країні. Спілкувалися з людьми, дивилися, думали і в кінцевому підсумку зробили компромісну редакцію. Ось тільки один приклад. Тепер державна комунальна земля взагалі не є об’єктом купівлі-продажу. Її можна тільки орендувати і виключно через прозорі аукціони.

– А що Ви особисто (не як міністр, а як людина) думаєте про можливість продажу української землі іноземцям?

– Я вважаю, що рішення такого рівня повинні прийматися тільки через загальнодержавний всенародний референдум. Поясню, чому. Земля – базовий ресурс країни. Я не проти іноземців, я багато з ними працював і добре до них ставлюся. Але в питанні власності саме на сільськогосподарські землі треба, щоб була чітко зрозуміла позиція людей. Для українців земля є священною, і ми це розуміємо.

– Чи вірно я розумію, що остання редакція земельної реформи невигідна великим агрохолдингам?

– Так, ця земельна реформа розрахована на малого і середнього товаровиробника. А великих гравців цікавила редакція ліберального ринку. Коли є великі обсяги землі, коли можна концентрувати багато землі в одних руках. А сьогодні ми через механізм земельного моніторингу будемо все бачити. І якщо вони вийдуть за обмеження в 100 гектарів, у них можуть конфіскувати землю.

– Що зміниться для агрохолдингів після 1 липня?

– Вони будуть як і раніше орендувати землю і платити орендну плату власникам паїв. Так що по суті нічого не зміниться. Підкреслю, що зараз в руках агрохолдингів знаходяться лише 25% від загального землекористування. Більш того. Вони постійно втрачають землю, оскільки людям простіше здати свій пай в оренду малому фермеру (своєму сусіду), ніж столичному агрохолдингу.

– Цікавий нюанс. Люди, що володіють земельними паями, в більшості своїй виступають за продаж землі. А ті, у кого землі немає – проти цього. Як Ви думаєте, з чим пов’язаний такий феномен?

– Проти земельної реформи виступають люди, яких вона не стосується. Це просто їх особиста думка, яка ні на чому не обґрунтована, крім “страшилок”. А ці страшилки, як я вже говорив, поширюють представники корупційної чиновницької системи. Як ви і сказали, в більшості соцопитувань, якими маніпулюють противники реформи, беруть участь жителі великих міст. Земельних паїв у них немає. Водночас люди, які володіють землею, хочуть мати повноцінне право власності: володіти, користуватися, розпоряджатися, можливо, самостійно обробляти. Тому ми і маємо таку парадоксальну ситуацію. Власники – за, а ті, у кого землі немає, – проти. Але насправді якщо ви проведете опитування і запитаєте у людей, чи хотіли б вони користуватися і розпоряджатися землею – більшість скаже: так!

 

 

 

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/roman-leshchenko-pro-zemelnu-reformu-treba-vyyty-z-bolota-v-yakomu-my-znahodymosya-20-rokiv
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    16 Квітня

    Агрохолдинг МХП Косюка почав вирощувати овочі

    В Україну намагалися завезти 850 кг кабачків з перевищеним вмістом нітратів

    У Польщі заявили, що “зернове питання” з Україною має вирішити Брюссель

    15 Квітня

    Corteva Agriscience та Ощадбанк пропонують фермерам скористатися програмою кредитування за зниженими ставками для закупівлі засобів захисту рослин

    Штучний інтелект допоможе скоротити харчові відходи та придумає рецепти із того, що є у холодильнику

    У ЄС викрили шахрайську схему щодо медичного канабісу на 645 млн євро

    У квітні передача зернових до Румунії скоротилася на майже 35%

    ЄС може ввести додатковий контроль для українських перевізників, що їдуть через Польщу

    Майже 100 модульних зерносховищ отримали аграрії Херсонщини

    “Руйнування критичні”: які наслідки окупації для АПК Запорізької області

    БІЛЬШЕ НОВИН