Частка росії на світовому ринку пшениці знизиться до 20%

За результатами агросезону 2024/25, який завершиться 30 червня, частка росії на світовому ринку пшениці зменшиться до 20% з 25% у минулому сезоні. Незважаючи на це, країна зберігає лідируючі позиції за обсягами експорту цієї культури. Основними причинами зниження обсягів експорту є не лише зменшення врожаю 2024 року, а й негативна рентабельність для експортерів, а також високі врожаї у конкурентних країнах, про що повідомляє
Про це розповідає AgroReview
«російська газета»
.
У минулому сезоні, завдяки рекордному врожаю, росія експортувала 74 млн тонн зерна, з яких 54 млн тонн становила пшениця. За прогнозами Союзу експортерів і виробників зерна, у маркетинговому році 2024/25 експорт може досягти 53 млн тонн, зокрема 43 млн тонн пшениці. Тим часом аналітики Інституту кон’юнктури аграрного ринку (ІКАР) оцінюють можливі обсяги експорту пшениці на рівні 38,5-42,5 млн тонн, залежно від подальшого розвитку ситуації.
Фактори, що впливають на експорт пшениці
На обсяги експорту впливають кілька факторів, зокрема обмежена квота в 10,6 млн тонн у другій половині сезону, зміцнення рубля, а також небажання аграріїв знижувати ціни. Водночас на світовому ринку вартість зерна залишається стабільною через надлишок продукції. Запаси пшениці в Європі перевищили прогнози, а США стали найдешевшим експортером цієї культури. Це призвело до того, що румунська та болгарська пшениця наразі продаються дешевше за російську.
Основні ринки збуту та зміни в попиті
Незважаючи на зростаючий конкурентний тиск, росія залишається лідером експорту пшениці, хоча її частка впаде до 20%. Основними покупцями російського зерна залишаються Єгипет, Туреччина, Іран, Бангладеш і Саудівська Аравія. Проте, через зменшення попиту, поставки до Туреччини, Ірану, Китаю та Пакистану скоротилися. Натомість спостерігається зростання експорту до країн Африки, таких як Нігерія, Кенія та Марокко.
З огляду на відновлення закупівель Іраном та можливе збільшення попиту з боку Туреччини, російські експортери мають надію досягти обсягу продажів у межах 9-9,5 млн тонн у рамках експортної квоти.
Подальший розвиток зернового та олійного ринку в Україні та Чорноморському регіоні буде обговорюватися на 23-й Міжнародній конференції, яка відбудеться 24 квітня в Києві.