Ціни на кукурудзу в Україні падають через майбутні обмеження експорту до ЄС

Український ринок кукурудзи переживає суттєве падіння цін у зв’язку з очікуваним введенням жорсткіших імпортних мит та скороченням торговельних пільг для української агропродукції з 6 червня 2025 року. Євросоюз має намір ввести нові обмеження, які зменшать квоти на безмитний експорт кукурудзи з України з 4,7 млн тонн до 650 тисяч тонн на рік.
Про це розповідає AgroReview
Скорочення експорту та зниження цін
На тлі цих нововведень закупівельні експортні ціни на українську кукурудзу протягом тижня знизилися на 300–400 грн/т, досягнувши 10 600–10 800 грн/т (227–230 $/т) із доставкою до портів Чорного моря. Аналітики прогнозують подальше зниження цін до рівня фуражної пшениці (близько 220 $/т).
Темпи експорту кукурудзи з України значно впали: за перші 14 днів травня 2025 року було відвантажено лише 960 тисяч тонн, що майже вдвічі менше порівняно з аналогічним періодом минулого року, коли цей показник становив 1,89 мільйона тонн. Загальний обсяг експорту кукурудзи у сезоні склав 19,5 млн тонн проти 24,8 млн тонн за цей же період минулого року.
Вплив світових ринків та погодних умов
Світові ціни на кукурудзу перебувають під тиском після публікації травневого звіту USDA, у якому прогнозується збільшення врожаю в Бразилії на 4 млн тонн до 130 млн тонн (у 2023/24 МР — 119 млн тонн). Проте, місцеві бразильські аналітики оцінюють врожай на рівні 134-135 млн тонн. Останні міжнародні тендери показали, що покупці з Південно-Східної Азії закупили кукурудзу з поставкою в серпні за ціною 248–250 $/т C&F.
Липневі ф’ючерси на кукурудзу на Чиказькій біржі за місяць знизилися на 9,4% і сягнули 176,4 $/т, що є наслідком падіння цін на нафту. Високий експортний попит не зміг компенсувати цю тенденцію через чутки про те, що законопроєкт щодо збільшення мандату на виробництво біопалива в США не отримає підтримки Адміністрації та навряд чи буде проголосований.
“Експортні продажі кукурудзи зі США протягом 2-8 травня склали 1,68 млн тонн (з них 603 тис. тонн до Південної Кореї). Це стало найбільшим показником останніх 20 тижнів та підтвердило, що дешева американська кукурудза закриє світовий попит до виходу на ринок бразильської кукурудзи у липні – серпні”.
Окрім цього, 13 травня Китай підписав протоколи, що дозволяють найближчим часом імпортувати бразильський DDGS (суху барду — побічний продукт виробництва біоетанолу), що ще більше посилить конкуренцію для американської кукурудзи та DDGS на китайському ринку.
В Україні погодні умови покращуються завдяки довгоочікуваним і рясним опадам, які поповнюють запаси вологи в ґрунті та сприяють розвитку посівів кукурудзи. Хоча температурний режим залишається нижчим за норму, це знижує ризики скорочення врожаю в новому сезоні.