Економічні ризики механізації у виноградарстві

У сучасному виробництві технічного винограду використовується значна кількість енергоємних операцій, які потенційно можуть бути виключені для зниження витрат. Проте надмірне захоплення механізацією може призвести до виникнення хвороб у виноградниках.
Про це розповідає AgroReview
Згідно з даними науковців, для вирощування посадкового матеріалу необхідно виконати близько 165 енергоємних операцій. Для порівняння, у зерновій галузі цей показник становить всього 19-22 операції. Для належного догляду за плодоносним виноградником потрібно здійснити 40-45 операцій. В результаті виробники отримують лозу, яка за віддачею порівнянна з приблизно 1 літром солярки.
Витрати на догляд та наслідки механізації
Втрати, пов’язані із зайвими операціями, можна оцінити, наприклад, під час боротьби з порослю. Через рік після посадки виробники часто стикаються з тим, що 10% кущів не приживаються, а через два роки ще 27-30% кущів починають розвиватися підщепні матеріали. Це частіше за все є наслідком помилок при виробництві саджанців, коли машина, що виконує засліплення вічок, пропускає деякі з них.
Для усунення зайвих пагонів господарства вимушені розкопувати кожен кущ до місця початку порослі та видаляти її. Цей процес є тривалим, важким і затратним, а рослина після нього залишається з відкритою раною, через яку можуть проникати збудники небезпечних хвороб, таких як бактеріальний рак. В результаті власники стикаються лише зі збитками від цих операцій.
Тенденції у виноградарстві
Варто зазначити, що винороби Одещини поступово відмовляються від ручної праці на користь нових технологій, що також може мати свої ризики та недоліки.