Експорт соєвої олії з України досяг рекордних обсягів

Експорт соєвої олії з України досяг рекордних обсягів
Фото: з відкритих джерел

Україна в першій половині 2024/25 маркетингового року (МР) суттєво збільшила експорт соєвої олії, що стало значним досягненням для аграрного сектору. За даними аналітиків, обсяги експорту зросли на 52% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, досягнувши рекордних 245,4 тисячі тонн.

Про це розповідає AgroReview

У лютому цього року показник експорту соєвої олії зріс на 38% у порівнянні з січнем, становлячи 59,1 тисячу тонн. За словами аналітиків, «Основним покупцем вітчизняної соєвої олії залишається Польща, яка збільшила закупівлі майже на 25%, хоча її частка у загальному експорті цієї продукції з України зменшилася порівняно з попереднім сезоном з 73% до 61%».

Крім того, Індія, після тривалої перерви, активно відновила закупівлі соєвої олії. У першій половині 2024/25 МР було відправлено 25 тисяч тонн продукту до Індії, що порівняно з аналогічним періодом 2023/24 МР демонструє значний ріст. Обсяг постачань до Індії в лютому зріс на 77% у порівнянні з січнем і склав 11 тисяч тонн, що стало найвищим показником з березня 2020 року.

Наразі ціни на соєву олію коливаються від 920 до 950 доларів за тонну FCA – завод, і попит на цей продукт поступово зростає. Зміцнення курсу євро по відношенню до долара також сприяє активізації постачань до країн ЄС, хоча трейдери також реалізують олію на інші ринки.

Однак, незважаючи на успіхи експорту, світові ціни на соєву олію демонструють тенденцію до зниження через прогнози високого урожаю в Південній Америці, а також через торгові війни США з Канадою та Мексикою. Наприклад, травневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго за місяць впали на 12,3% – до 916 доларів за тонну, що є зниженням на 15% в річному вимірі.

Крім того, запроваджені Китаєм 100% мита на канадську канолу та олію з неї негативно вплинули на ринок, обваливши ціни на ріпак та олію, що, в свою чергу, підвищило тиск на ринок соєвої олії. Травневі ф’ючерси на канолу на біржі у Вінніпезі також зазнали зниження на 12,4% – до 574 CAD за тонну, або 398 доларів за тонну (-16,7% за місяць).

У Бразилії зібрано 60% площ сої, а загальний урожай планується на рівні 170 мільйонів тонн, у порівнянні з 154 мільйонами тонн минулого року. В Аргентині активно триває збір соняшнику, а також стартували роботи зі збору сої, урожай якої оцінюється у 49 мільйонів тонн, що є незначним зниженням в порівнянні з 50 мільйонами тонн минулого року. Це означає, що найближчими місяцями постачання сої та соєвої олії на ринок можуть зрости, а ціни – знизитися.

Перегляди: 49
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/roslyny/eksport-soyevoyi-oliyi-ukrayiny-dosyag
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

Новини