Фрахтовий ринок зернових у Причорномор’ї досяг мінімуму

Фрахтовий ринок перевезення зернових з Причорномор’я опустився до рекордно низького рівня, а ставки впали нижче експлуатаційних витрат. Це змушує судновласників фактично субсидувати торгівлю.
Про це розповідає AgroReview
Директор і співзасновник компанії BPG Shipping Геннадій Іванов зазначив, що, оскільки експортний сезон добігає кінця, торговельна активність, ймовірно, ще більше знизиться. Це, в свою чергу, може чинити додатковий, хоча й незначний, тиск на фрахтові ставки в короткостроковій перспективі. Водночас, на думку Іванова, у середньо- та довгостроковій перспективі можливе підвищення ставок через вихід старих суден із ринку.
Ситуація на ринку та прогнози
Деякі судновласники можуть ухвалити рішення про утилізацію застарілого флоту або переорієнтування його на інші маршрути. Інші, навпаки, нададуть перевагу залишити судна в простої замість роботи в умовах збиткових ставок.
Очікується, що страхові витрати поступово знижуватимуться, тоді як додаткові премії за воєнні ризики залишаються в межах 0,5-0,85%. Тим часом транснаціональні компанії повертаються до Чорного моря, зокрема до української зернової торгівлі. Їхні сильніші фінансові позиції можуть загострити конкуренцію, потенційно витісняючи дрібніших українських експортерів із ринку CIF, змушуючи їх переходити на FOB-контракти.
Аналіз фрахтових ставок
Павло Лисенко, аналітик ASAP Agri та фрахтового брокера Atria Brokers, підкреслив, що незважаючи на відсутність значного збільшення кількості заявок на перевезення зерна з України, ініціатива на ринку все ж перейшла на бік судновласників в останній тиждень лютого.
“У сегменті коастерів власники суден твердо відстоюють свої позиції на фоні зростання тарифів на проходження річкового каналу і затримок у Суліні,”
– зазначив Лисенко.
Аналіз фрахтового відділу Atria Brokers показує, що поточні ставки для перевезення панамакс-партії кукурудзи з українських глибоководних портів до Південного Китаю становлять 33-34 $/т, що на 2 $/т більше порівняно з минулим тижнем. У сегменті хендісайзів фрахтові ставки на перевезення кукурудзи з українських глибоководних портів до східного узбережжя Італії зросли на 1 $/т, до 16-17 $/т. Ставки на перевезення 6000 т кукурудзи з українських дунайських портів до східного узбережжя Італії становлять 28-30 $/т, що також є зростанням на 2 $/т.
Для власників барж позитивних змін наразі не спостерігається. Фрахт для спотових відправлень 1-3 тис. т кукурудзи з Ізмаїла або Рені до Констанци баржею оцінюється у 8–9 €/т.