Китай прогнозує рекордний імпорт сої у 2025 році

У Китаї очікується, що імпорт сої у другому кварталі 2025 року досягне рекордних обсягів, що допоможе вирішити проблему дефіциту поставок, викликану зниженим імпортом у березні. За даними п’яти аналітичних та торговельних компаній, обсяг закупівель сої з квітня по червень становитиме 31,3 млн тонн, що на 4,6% перевищує показники аналогічного періоду 2023 року, коли було імпортовано 29,91 млн тонн.
Про це розповідає AgroReview
Серед країн-постачальників основна частина сої очікується з Бразилії, де в цьому році прогнозують рекордний урожай. Затримки постачання соєвих бобів з Бразилії та уникнення китайськими покупцями американських соєвих бобів через можливу торговельну напруженість між Пекіном і Вашингтоном призвели до дефіциту сировини, що спонукало деякі підприємства з переробки сої тимчасово призупинити свою діяльність.
Торговельні виклики та зміни в урядовій політиці
Чеанг Кан Вей, віцепрезидент компанії StoneX у Сінгапурі, зазначив, що китайські компанії активно купують новий урожай зі Бразилії, що частково компенсує нестачу американських поставок. Проте нещодавнє рішення уряду Китаю підвищити вимоги до якості імпортованих партій соєвих бобів ускладнило ситуацію, призвівши до затримок у митній очистці та постачанні на переробні заводи. У березні рівень запасів сої скоротився до п’ятирічного мінімуму.
Згідно з даними консалтингової компанії Mysteel, станом на 7 березня запаси сої в китайських портах становили лише 4 млн тонн, що на 600,7 тис. тонн менше, ніж торік. Китайські виробники уникають закупівель американських бобів через побоювання ескалації торговельної війни зі США, адже Пекін нещодавно ввів нові мита на імпорт сільськогосподарських товарів з Америки на загальну суму $21 млрд.
Вплив на ринок кормів
Ця ситуація суттєво вплинула на внутрішній ринок, призвівши до скорочення запасів сої та дефіциту шроту. Аналітики відзначають, що нестача сої негативно вплинула на виробників кормів, що відображається в зростанні цін на шрот. Проте з квітня очікується зменшення дефіциту сої завдяки відновленню поставок з Південної Америки, що може створити тиск на ціни соєвих продуктів.
Скорочення постачання сої у березні було викликане не тільки торговими напруженнями між США та Китаєм, а й логістичними затримками, оскільки багато суден з бразильською соєю застрягли у портах. Незважаючи на складну ситуацію на ринку, аналітики прогнозують, що імпорт сої в Китай у другому кварталі збільшиться, що допоможе стабілізувати пропозицію та ціни на соєві продукти. Однак подальший розвиток подій залежатиме від геополітичних факторів, зокрема торговельних відносин між Китаєм і США.