Похолодання у травні сповільнило розвиток сільськогосподарських культур на Львівщині

Протягом другої декади травня на території Львівщини спостерігалося суттєве зниження температур, зокрема нічні показники опускалися нижче 5 °С. Це вплинуло на сповільнення росту та розвитку сільськогосподарських культур, зокрема зернових, які залишилися у тих самих фазах розвитку або зазнали незначних змін.
Про це розповідає AgroReview
Вплив низьких температур на озимі та ярі культури
За даними Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, сприятливі для росту стебла та листя пшениці озимої середньодобові температури мають становити 13–15 °С. Однак через похолодання вегетація сповільнилася, а негативний вплив проявився і на фазах колосіння та цвітіння жита. Це може призвести до зменшення кількості та якості колосків, а також знизити врожайність. Додатково, затяжні дощі під час цвітіння провокують череззерницю в колосі. Для оптимального формування колосу пшениці та жита озимого потрібні температури від 15 до 22 °С.
Ярий ячмінь формує генеративні органи при мінімальній температурі 10–12 °С. Щоб забезпечити активний розвиток кореневої системи, кущіння та формування колосу, потрібно, щоб температура трималась у межах 12–20 °С, а оптимальною для вегетації є 18 °С.
Умови для проростання сої та рекомендації щодо догляду за посівами
Для проростання насіння сої температура ґрунту має становити не менше 7–8 °С, а найкращі умови створюються при 15–20 °С. Сходи цієї культури здатні витримувати короткочасні приморозки до -2–3 °С. Станом на 14 травня температура ґрунту на полі з соєю становила: на глибині 3 см — 10,2 °С, 5 см — 9,1 °С, 10 см — 8,3 °С.
Зниження нічних температур до 1–3 °С в зоні діяльності інституту не мало істотних негативних наслідків для зернових культур, але рослини ще перебувають у стані холодового стресу, тому потрібно зважено підходити до гербіцидних і фунгіцидних обробок посівів.
Щоб поліпшити стан рослин, агрономи рекомендують через 2–3 доби після підвищення температур до оптимальних значень внести антистресанти, дати посівам 3–4 доби для відновлення, а вже після цього проводити гербіцидний і фунгіцидний захист.
Варто також враховувати, що нестача вологи може вплинути на структуру посівних площ соняшнику та сої.