Поширення септоріозу озимої пшениці: загроза для врожаю в Україні

Восени 2024 року в Україні спостерігалася тепла погода, яка сприяла активному росту та розвитку озимих культур. Ці умови стали сприятливими для ураження листя пшениці септоріозом. У центральних регіонах рівень захворювання досягав 5-10%, тоді як у західних – 10-15%, на Півдні та Сході країни цей показник не перевищував 5%. Накопичення інокулюму в посівах може призвести до швидкого поширення хвороби після відновлення вегетаційного періоду за умов достатнього зволоження та помірних температур.
Про це розповідає AgroReview
Про ці ризики повідомляє кандидатка сільськогосподарських наук Тетяна Кислих у статті, опублікованій в журналі The Ukrainian Farmer.
Септоріоз: небезпечна хвороба пшениці
Септоріоз є однією з найбільш поширених і шкідливих хвороб серед плямистостей листя пшениці. Він викликаний кількома видами грибів, які належать до різних родин згідно з сучасною класифікацією. Найбільш поширеними з них є Zymoseptoria tritici (Roberge ex Desm.) Quaedvl. & Crous (також відомий як Septoria tritici Roberge ex Desm.), Parastagonospora nodorum (Berk.) Quaedvl., Verkley & Crous (син. Septoria nodorum (Berk.) Berk.) та Parastagonospora avenae (A.B. Frank) Quaedvl., Verkley & Crous (також відомий як Septoria avenae A.B. Frank).
Найбільшу загрозу представляє Zymoseptoria tritici, яка під час ураження рослин утворює плями видовженої форми солом’яного кольору. На цих плямах видно численні чорні утворення, що є пікнідами збудника.
Причини та симптоми хвороби
Симптоми ураження листя пшениці, спричинені P. nodorum, характеризуються появою лінзоподібних плям. Пікніди зазвичай важко помітити неозброєним оком. R. avenae викликає появу видовжено-еліптичних плям золотаво-брунатного кольору з жовтою облямівкою. У 2023-2024 роках спостерігалося значне збільшення частоти ізоляції саме R. avenae.
«Запаси вологи в ґрунті поповнилися, але подекуди фіксують сильну посуху».