Прогноз виробництва сільгосппродукції в Україні на 2025 рік

Науковці Інституту аграрної економіки прогнозують, що у 2025 році обсяги виробництва валової продукції сільського господарства в Україні можуть вирости на 3,0% в порівнянні з 2024 роком. Про це повідомив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» академік НААН Юрій Лупенко.
Про це розповідає AgroReview
За його словами, позитивна динаміка в аграрному секторі пов’язана зі стабілізацією функціонування галузі та адаптацією господарюючих суб’єктів до викликів, викликаних повномасштабним вторгненням росії. Однак, попри оптимістичні прогнози, виробництво у 2025 році все ще буде на 19,1% меншим, ніж у 2021 році, а також на 2,6% нижчим, ніж у 2023 році.
Прогнози в рослинництві та тваринництві
В рослинництві очікується зростання валової продукції на 3,4% в порівнянні з попереднім роком. Це зумовлено розширенням посівних площ під олійні культури, підвищенням урожайності кукурудзи та поліпшенням агротехнологій. Проте, згідно з прогнозами, несприятливі погодні умови можуть призвести до зниження врожайності окремих культур, таких як ріпак та жито.
У тваринництві обсяги виробництва продукції зростуть на 1,5% у порівнянні з 2024 роком, зокрема, виробництво птиці може зрости на 5,5%, а свиней — на 4,6%. Разом з тим, прогнозується зменшення виробництва яловичини на 12% та вовни на 29,3%.
Виклики для агровиробників
Основними викликами для агровиробників залишаються:
- негативний вплив кліматичних змін, особливо під час вегетації;
- недостатнє кадрове забезпечення, зокрема технічних спеціальностей;
- значні втрати інфраструктури у регіонах, які піддавалися окупації;
- проблеми фінансування та відсутність інвестицій;
- зростання витрат через здорожчання логістики та обмеження експорту.
Юрій Лупенко зазначив, що для підтримки розвитку сільськогосподарського виробництва в Україні необхідно вжити заходів, спрямованих на мінімізацію вказаних викликів, активізацію обробітку угідь, збільшення посівних площ та поліпшення продуктивності тваринництва. Зокрема, важливо стимулювати кооперацію фермерських господарств, щоб забезпечити стійкість в умовах збройної агресії та відновлення після війни.
На думку академіка, 2025 рік має потенціал стати ключовим для стабілізації аграрного сектору в Україні, а його подальший розвиток залежатиме від прийняття ефективних політик, адаптації агровиробників та впровадження інновацій в сільському господарстві.
«Очікуване у 2025 році виробництво сільськогосподарської продукції дозволить забезпечити внутрішні продовольчі потреби держави, хоча й не перевищить довоєнних показників», — підсумував Юрій Лупенко.