Рекордна переробка сої в Україні: нові досягнення та виклики

В Україні триває активна внутрішня переробка соєвих бобів, демонструючи рекордні темпи. У лютому 2024 року було досягнуто абсолютного місячного максимуму — перероблено близько 320-330 тисяч тонн сої, що на 27% більше, ніж у січні.
Про це розповідає AgroReview
За період з вересня по лютий 2024/25 маркетингового року в Україні було перероблено близько 1,45 мільйона тонн сої. Цей показник перевищує результати аналогічного періоду минулого сезону на 57%, а також попередній максимум для першої половини сезону 2019/20, який становив 1 мільйон тонн.
«Такий досить суттєвий приріст зумовлений насамперед заходженням у переробку соєвих бобів великих заводів через складнощі із закупівлею соняшнику. Проте збереженню високих темпів переробки вже кілька місяців поспіль сприяє активний експорт соєвого шроту на тлі привабливої для імпортерів вартості», — пояснюють аналітики.
Усього в сезоні 2024/25 в Україні може бути перероблено до 2,2-2,3 мільйона тонн сої, що становитиме приблизно 36% від загальної пропозиції цієї культури, у порівнянні з 33-35% у попередні два сезони.
Попри зростання фізичних обсягів експорту сої, його частка може знизитися до 57% за підсумками маркетингового року, в порівнянні з 58-60% у попередні роки.
«Однак варто відзначити, що перспективи переробки соєвих бобів у другій половині поточного сезону виглядають трохи песимістично. Світовий ринок в очікуванні рекордного врожаю сої в Південній Америці, зростання переробки в Аргентині та збільшення пропозиції в секторі соєвого шроту, баланс якого і так виглядає перевантаженим в останні кілька сезонів. До того ж вірогідність посилення напруженості в торгових відносинах між США та ЄС, а також уже запроваджені тарифи в секторі сої з боку Китаю можуть сприяти збереженню високого попиту на зовнішньому ринку на українську сировину, що змістить вектор у розподіленні даної культури на внутрішньому ринку на користь експорту», — підсумували фахівці.