Зміна клімату може знищити дві третини бананових плантацій у Латинській Америці

Зміна клімату може знищити дві третини бананових плантацій у Латинській Америці
Фото: з відкритих джерел

Бананові плантації Латинської Америки та Карибського басейну опинилися на межі зникнення через наслідки кліматичної кризи. Згідно з даними організації Christian Aid, вже до 2080 року майже дві третини земель, де вирощують банани, можуть стати непридатними для цієї культури. Причинами є зростання середньої температури, екстремальні погодні явища та шкідники, пов’язані зі зміною клімату, що завдають значних збитків ключовим країнам-виробникам – таким як Гватемала, Коста-Рика та Колумбія.

Про це розповідає AgroReview

Банани під загрозою: що відомо про вплив клімату

Банани утримують статус одного з найважливіших продовольчих продуктів світу, поступаючись лише пшениці, рису та кукурудзі, і є найпоширенішим фруктом у глобальному раціоні. Близько 80% бананів, які вирощують у світі, споживаються на місцевому рівні, а понад 400 мільйонів людей отримують від 15% до 27% добових калорій саме з цього продукту. При цьому більшість експорту (приблизно 80%) припадає саме на Латинську Америку та Карибський басейн – регіон, який найбільше страждає від екстремальних кліматичних явищ та поступових змін, пов’язаних із глобальним потеплінням.

Звіт Christian Aid підкреслює, що банани, важливе джерело їжі та доходів для мільйонів людей, сьогодні опинилися під загрозою зникнення через людську діяльність. Особливо вразливими є ті спільноти, які майже не впливали на зростання викидів парникових газів, але вже першими відчули наслідки змін клімату.

«Зміна клімату нищить наші врожаї. Це означає відсутність доходу, бо ми нічого не можемо продати. Моя плантація вмирає. Те, що відбувається, – це смерть», – розповіла дослідникам Christian Aid Аурелія Поп Ксо, 53-річна виробниця бананів із Гватемали.

Банани, особливо популярний сорт Кавендіш, вкрай чутливі до змін температури та вологості. Для оптимального росту їм необхідний температурний діапазон від 15 до 35 °C та достатня кількість води. Водночас надлишок вологи теж шкідливий для рослин, що стають уразливими до штормів, які можуть руйнувати листя та порушувати фотосинтез.

Хвороби та монокультура: додаткові виклики для галузі

Сорт Кавендіш, що складає більшість світового експорту бананів, був обраний через стійкість, урожайність та смакові якості, однак саме відсутність генетичної різноманітності робить його особливо вразливим до хвороб і кліматичних змін. Поширення грибкових захворювань, таких як чорна листкова плямистість, вже сьогодні призводить до втрати 80% здатності рослин до фотосинтезу за вологих умов, а непередбачувані опади і повені лише підсилюють ці ризики. Додатково, фузаріозна хвороба раси 4 нищить цілі плантації Кавендіш у різних частинах світу.

У Christian Aid закликають розвинені країни, що мають найбільший вплив на кліматичну кризу, терміново відмовитися від викопного палива й забезпечити фінансову підтримку громадам, яким необхідна адаптація до змін клімату. За словами директорки з питань політики та кампаній Christian Aid Осай Оджіго, «Банани – це не лише найулюбленіший фрукт у світі, а й важливе джерело їжі для мільйонів людей. Ми повинні усвідомити небезпеку, яку зміна клімату становить для цієї життєво важливої культури».

Життя та добробут багатьох людей, які не спричинили кліматичної кризи, вже сьогодні опинилися під серйозною загрозою через її наслідки.

Перегляди: 14
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/roslyny/zmina-klimatu-mozhe-znyshhyty-dvi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

Новини