Tempo950x100

Tempo300x100

Розділяй та оптимізуй: як зберегти поголів’я ВРХ в 2020 – досвід Ristone Holdings

Розділяй та оптимізуй: як зберегти поголів’я ВРХ в 2020 – досвід Ristone Holdings

В останні роки в тваринницьких господарствах України помітна стійка тенденція до скорочення поголів’я великої рогатої худоби. За даними Державної служби статистики на весну 2020 року, за останній рік кількість голів зменшилася на 7,2%. Розведення ВРХ в Україні є досить складним напрямком агробізнесу, що потребує більш стабільних економічних умов і державної підтримки.

Цією сферою тваринництва сьогодні займається 7 підприємств в складі агрохолдингу Ristone Holdings – це агрофірма ім. Горького, «Орільська», «Дружба-Казначеївка», «Чумаки», «Агроальянс», «Мрія», «Приорільська». Про те, як йдуть справи з розведенням великої рогатої худоби в господарствах, розповів координатор тваринницького напряму Ristone Holdings Олег Ємець:

– У нинішніх умовах розведення ВРХ не назвеш простою справою, навіть якщо порівнювати з іншими тваринницькими напрямками – курячим і свинячим. У свинарстві, наприклад, для харчування свиней зараз можна просто купити комбікорм, в якому вже будуть всі необхідні поживні компоненти для інтенсивного росту. Для великої рогатої худоби корм необхідно вирощувати, в результаті прямий прибуток виходить менший, ніж при реалізації свиней. Але не можна забувати про те, що цей напрямок не існує сам по собі, він тісно пов’язаний з рослинництвом. Без ВРХ не буде врожаю на полях. Ті господарства, які займаються тільки рослинництвом, часто отримують урожай в 2 рази менше, ніж ті, у яких є і тваринництво. І це не тільки за рахунок добрив, які ми отримуємо від корів, а й за рахунок сівозміни. Після того як заготовили корми, на цій землі ми засіваємо пшеницю і отримуємо урожай в 2-3 рази більше. Тому розведення ВРХ в структурі багатопрофільного холдингу, яким є Ristone Holdings, дуже важливий компонент. Молочне тваринництво дає не тільки прямий, а й непрямий прибуток. Ми це розуміємо, тому намагаємося зберегти цей напрямок, по максимуму оптимізуючи всі доступні нам ресурси.

Читайте також: Як забезпечити щорічне підвищення продуктивності молочного тваринництва: досвід Ristone Holdings

– Чи спостерігається в господарствах холдингу тенденція до скорочення? З чим вона пов’язана?

– З нашими господарствам статистика неоднорідна – в одних ми скорочуємо поголів’я, в інших – розширюємо. Перш за все, скорочення відбувається там, де немає умов утримання, де відбувається активний забір землі. В наслідок цього виникає нестача кормових засобів, і господарству доводиться йти на скорочення. Якщо ж доступні для вирощування корму площі не скорочуються, ми не тільки зберігаємо поголів’я в господарстві, а й намагаємося поступово нарощувати його. Краще розповісти на прикладі. У нас є три господарства поруч – «Дружба-Казначеївка», Агрофірма ім. Горького і «Чумаки».

Так, в Казначеєвському господарстві ми плануємо повністю звільнитися від поголів’я ВРХ до вересня, і переключитися на розвиток свинарства. Це пов’язано зі зменшенням площі земель під корм. В Агрофірмі ім. Горького і «Чумаках» зараз умови утримання ВРХ набагато краще, ніж в тій же Казначеївці, тут не бракує корму, тому в цих господарствах ми будемо збільшувати кількість голів. Ми працюємо індивідуально по кожному господарству: де необхідно скорочуємо поголів’я, де є потенціал – намагаємося розвивати цей напрям.

Довідка: В Агрофірмі ім. Горького поголів’я ВРХ збільшилася з 998 до 1654 од., В господарстві «Чумаки» – з 547 до 1163. Скорочення поголів’я спостерігається в господарствах «Агроальянс» – з 960 до 645 од., В агрофірмі «Орільська» – з 1187 до 765. В господарствах «Дружба-Казначеївка» і «Приорільська» буде проведена повна ліквідація поголів’я (всього 1207 голів). Агрофірма «Мрія» має стабільне поголів’я з 351 од. ВРХ.

– Через що відбувається забір землі у господарств?

– На 2019-2021 роки припав час переукладання договорів з пайовиками. Не всі власники паїв зараз вирішують продовжувати ці договори, деякі хочуть самостійно займатися сільським господарством. Цьому сприяє і більш лояльні податкові умови для маленьких фермерських господарств. Крім того, багато людей зараз не хочуть віддавати свої паї в оренду через відкриття ринку землі. У підсумку нам доводиться адаптуватися до нових обставин. Переукладання договорів з пайовиками викликало серйозні зміни і в структурі наших господарств, але ми готові до нових викликів, і завжди сприймаємо їх як можливості для розвитку.

Ми вже не перший рік працюємо над тим, щоб скорочувати площі землі під кормові культури для тваринництва, підвищуючи їх ефективність. Наприклад, на базі АФ ім. Горького ми в цьому році засіяли 37 га новою кормовою травою NutriFibre, яка має більш високу врожайність і поживні властивості.

Перегляди: 16
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/rozdilyay-ta-optymizuy-yak-zberegty-pogolivya-vrh-v-2020-dosvid-ristone-holdings
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати