Ряд кондитерів отримуватимуть газ за пільгами – “Укркондпром”

Ряд кондитерів отримуватимуть газ за пільгами – “Укркондпром”
Фото: з відкритих джерел

Асоціація “Укркондпром” заявляє, що низка виробників кондитерських виробів отримуватимуть газ за пільгами як виробники хліба, що може створити передумови для спотворення конкурентних умов на кондитерському ринку. Про це Українським Новинам повідомив президент асоціації “Укркондпром” Олександр Балдинюк.

Про це розповідає AgroReview

З його слів, газ за пільговою ціною відповідно до рішення уряду мав бути направлений для підтримки виробників лише соціально значущих продуктів.

“Відповідний перелік продуктів раніше затверджено постановою Кабінету Міністрів, та серед іншого там присутній хліб житньо-пшеничний. Міністерство аграрної політики та продовольства включило до переліку всі підприємства, які при реєстрації вказали як основний вид діяльності КВЕД 10.71 “Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів та тістечок нетривалого зберігання”, хоча сам по собі факт реєстрації аж ніяк не зобов’язує ці компанії виробляти хліб, вони можуть виробляти будь-яку іншу продукцію, передбачену іншими КВЕДами, які просто вказано при реєстрації не першими (як правило, завжди вказується кілька видів діяльності під час реєстрації)”, – повідомив він.

Також, з його слів, яку діяльність провадить більшість цих компаній, нікому не відомо.

Балдинюк додав, що водночас навіть поверхневий аналіз списку чітко демонструє, що до нього потрапила ціла низка виробників кондитерських виробів, які мають навіть назви, характерні для виробників кондитерки, що свідчить про відповідний асортимент виробництва.

Він зазначив, що навіть ті компанії, які виробляють хліб, як правило, одночасно також виробляють широкий асортимент борошняних кондитерських виробів та є прямими конкурентами на ринку для кондитерських підприємств, які не включено до переліку вище.

Президент асоціації “Укркондпром” повідомив, що, за даними асоціації, передбачається певний контроль за використанням цього газу, який підприємства отримуватимуть за пільговими цінами.

“Але в умовах, коли те саме підприємство одночасно випускає і хліб, і кондитерську групу товарів, технічно складно оцінити і проконтролювати розподіл використаного газу за видами продукції. Зловживань у такому разі не уникнути. А це може створити передумови для спотворення конкурентних умов на кондитерському ринку, коли частина виробників кондитерки зможуть отримати газ за цінами в рази нижчими, ніж решта, і отримають конкурентні переваги на ринку”, – додав він.

Балдинюк вважає, що у нинішньому форматі підтримка виробників соціально значущих продуктів є більш популістичним кроком, ніж справжньою турботою про споживача чи виробників продовольства.

Він наголосив, що така вибіркова підтримка окремих галузей є нічим іншим, як профанацією, адже споживачі не можуть купувати лише ті продукти, які потрапили до цього затвердженого урядом переліку, а різке подорожчання всіх інших видів харчових продуктів завдасть не меншого удару по гаманцю громадян.

Президент Укркондпрому вважає, що влада зовсім не задається питанням, як саме виживатимуть усі інші харчові підприємства, чи зможуть вони працювати в таких умовах, чи змушені будуть звільняти працівників і припиняти виробництво (а разом з ним – сплату податків до бюджетів усіх рівнів).

“Українські виробники кондитерки купують газ за так званими ринковими цінами. Контракти на постачання газу в січні 2022 року підписувалися ще у грудні 2021 року за біржовими цінами. Залежно від дати підписання контрактів та постачальника ціна для кожного окремого підприємства буде індивідуальною, але в середньому – близько 45-50 тис. гривень (за 1 тис. кубометрів)”, – додав він.

Він повідомив, що, за даними учасників асоціації, за минулий рік суттєво подорожчала вся сировина: борошно – на 50%, жири – на 60-70%, какао-порошок – на 50%, яйця – у 2 рази, цукор почав дорожчати півтора року тому і подорожчав за цей час приблизно у 2,5 раза; картонна упаковка – на 60%, плівка – на 10-15%, логістика – на 20-30%.

“На додаток до цього різко зросла вартість енергоносіїв: електроенергія для промислових споживачів подорожчала приблизно вдвічі, а ціна на газ перейшла всі розумні межі і в окремі дні досягала 90 тис. гривень за тис. кубів. Але навіть якщо взяти середню вартість газу для виробників, яка була в останні місяці – приблизно 50 тис. гривень, то подорожчання за рік – понад 10 разів (у січні 2020 року ціна становила 4,9 тис. гривень)”, – повідомив Балдинюк.

Він зазначив, що це не могло не позначитися на обсягах виробництва, вони скорочуються, натомість обсяги імпорту зростають швидкими темпами – торік зростання становило близько 30%.

За його словами, галузь зараз перебуває у глибокому кризовому становищі, тому не виключено, що не всі підприємства зможуть пережити цей складний період, але й для тих, хто зможе вижити, це не пройде без наслідків.

Також він зазначив, що це значний удар по фінансово-економічному становищу підприємств; всі ресурси, які б піти на модернізацію виробничих потужностей підприємств, зараз йдуть просто на те, щоб не згорнути виробництво навіть за негативної рентабельності.

Як повідомлялося, об’єднання підприємств хлібопекарської промисловості “Укрхлібпром” заявляє, що Меморандум щодо стабілізації цін на газ не працює, можливе зростання цін на хліб.

Нагадуємо, Кабінет міністрів обмежив націнку при постачанні природного газу виробникам продуктів харчування, які мають істотну соціальну значущість.

Також уряд додав до переліку продуктів, подорожчання яких мають заздалегідь декларувати суб’єкти господарювання, батон та олію соняшникову. Також уряд обмежив націнку на хліб житньо-пшеничний і батон у 10%.

Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ryad-kondyteriv-otrymuvatymut-gaz-za-pilgamy-yak-vyrobnyky-hliba-ukrkondprom
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    Новини