Садівники України можуть розраховувати на хороші ціни на своє яблуко: в чому причина
За інформацією EastFruit, у 2023 році більшість садівників України в цьому сезоні можуть розраховувати на отримання дуже хороших цін на своє яблуко. Одна з головних надій пов’язана з високою якістю, а точніше з одним із найважливіших параметрів якості яблука червоних сортів – рівнем забарвленості.
“Ми отримуємо безліч підтверджень від садівників із різних регіонів України про те, що вони отримали безпрецедентно високий рівень забарвленості яблука червоних сортів. Це зумовлено специфікою кліматичних умов сезону вегетації та аномально теплим і дуже сонячним вереснем. За офіційними даними, вересень 2023 року виявився найтеплішим в історії метеоспостережень, що не могло не позначитися на якості яблука. Оскільки з другої половини серпня ночі в Україні стають уже доволі холодними, не кажучи вже про вересень, а дні продовжували бути спекотними та сонячними, то яблуко, завдяки цим перепадам, забарвилося практично ідеально”, – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Також садівники підтверджують і такий суб’єктивний показник якості, як високі смакові параметри українського яблука, що також зумовлені ідеальною комбінацією ґрунтово-кліматичних умов.
Наразі в Україні завершено збирання яблука сорту “Гала”, ціни на яке зараз приблизно на 20% вищі, ніж роком раніше, і загалом у гривні ціна вища, ніж будь-коли до цього. У доларовому ж еквіваленті вища ціна реєструвалася лише 2019 року.
Фермери також кажуть, що попит на українське яблуко з боку експортерів залишається надзвичайно високим. Річ у тім, що ціни на яблуко в країнах ЄС вищі, ніж зазвичай у цей період року, і учасники ринку прогнозують їхнє подальше зростання. Також високі ціни на яблуко спостерігаються в країнах Близького Сходу, особливо на яблуко преміальної якості.
Раніше аналітики Fruit-Inform прогнозували зниження обсягів виробництва яблука в Україні 2023 року. Однак не виключено, що цей прогноз буде скориговано в бік підвищення. Однак, навіть якщо виробництво знизиться, не можна виключати лише незначне падіння обсягів експорту і зростання експортної виручки від реалізації яблука за кордон.