Середня врожайність сої буде нижчою, ніж торік, а валовий збір більший – прогноз
За прогнозом Асоціації «Дунайська Соя», середня врожайність сої по країні буде нижчою проти 2023 року – на рівні 2,3–2,4 т/га, але валовий збір буде більшим – завдяки збільшенню посівних площ. Звісно, цей прогноз не точний, адже не спирається на фактичні дослідження, а вони такі різні, що відрізнятимуться навіть для кожного району, не кажучи вже про області.
Про це пише агроном-консультант Асоціації «Дунайська Соя» Микола Биков у журналі The Ukrainian Farmer.
Загалом 2024 рік, як стверджують фермери та підтверджує об’єктивний аналіз погодних умов, видався не дуже бобовим, порівнюючи з минулим 2023-м – зокрема, через кілька критичних періодів для сої, які випали впродовж весняно-літнього сезону.
Перший – різке травневе похолодання, що настало після теплого квітня, коли фермери поспішили сіяти сою в непрогрітий ґрунт. У результаті насіння довго проростало, сходи були нерівномірними, через брак тепла рослини хворіли, а холодні травневі дощі спричинили додатковий стрес для посівів.
«Ті аграрії, хто чекав, коли пройдуть дощі, щоб посіяти, також не виграли, бо надалі втрачали вологу. Варто зазначити, що нині впродовж вегетації сої є два критичних чинники, що впливають на її врожайність, – різке наростання температури та брак вологи. Саме такими видалися погодні умови цьогорічного липня – це був другий стресовий період у розвитку сої. Взагалі останнім часом температурний режим в Україні характеризується різкими перепадами, що негативно впливає на бобові культури, які дуже чутливі до повітряної посухи. Адже соя не має такої потужної кореневої системи, як кукурудза чи соняшник, відтак не може діставати вологу з нижніх шарів ґрунту. Ще один негативний чинник для розвитку сої – суховії, яких було багато цього літа», – зазначив Микола Биков.
Джерело: AgroTimes