Шоколад стане на вагу золота: ціни на какао зросли на 400% через глобальне потепління

Шоколад стане на вагу золота: ціни на какао зросли на 400% через глобальне потепління
Фото: з відкритих джерел

Улюблені мільярдами людей солодощі та інші продукти, що містять какао, опинилися в непростому становищі через проблеми з його доступністю. Поки самі виробники борються з кліматом, покупців дедалі частіше зустрічає зростаючий цінник на звичні товари.

Про це розповідає AgroReview

Традиція дарувати шоколадні цукерки на День святого Валентина може стати більш дорогою і менш доступною через зміни клімату, йдеться в новій доповіді організації Christian Aid. Какао, ключовий інгредієнт шоколаду, стає все більш дефіцитним, оскільки екстремальні погодні умови порушують виробництво в Західній Африці. Цей регіон, до якого входять Гана, Кот-д’Івуар, Камерун і Нігерія, виробляє близько 70% світового обсягу какао, і наразі від зіткнувся з серйозною проблемою, пише Christian Aid.

Підвищення температури, непередбачувані опади та хвороби, пов’язані з кліматом, значно вплинули на врожай какао, що призвело до різкого зростання цін на нього аж на 400% за останній рік і вже сягнуло 12 218 доларів за тонну, ідеться у звіті організації за лютий 2025 року.

Для процвітання какао-дерев (Theobroma cacao) необхідні точні кліматичні умови, включно з високою вологістю і постійними опадами. Однак зміна клімату призвела до того, що температура в основних регіонах виробництва какао перевищила оптимальний рівень. Лише 2024 року антропогенна зміна температур додала щонайменше три додаткові тижні температури вище 32 градусів у Кот-д’Івуарі та Гані в пік сезону вирощування какао, що призвело до ще більшого стресу для підростаючого врожаю.

У Камеруні та Нігерії також спостерігалися тривалі періоди надмірної спеки. Екстремальні погодні явища, як-от рясні опади в Гані, що змінилися сильною посухою, призвели до неврожаю, посиливши глобальний дефіцит какао, який розпочався ще 2023 р. Осай Оджиго, директор із політики та громадських кампаній Christian Aid, особливо відзначила кризу, заявивши: “Вирощування какао є життєво важливим джерелом засобів для існування для багатьох найбідніших людей у всьому світі, і антропогенна зміна клімату ставить його під серйозну загрозу”.

Крім теплового стресу, какао-культури також уразливі до збоїв у роботі запилювачів і хвороб, які посилюються зміною клімату. Плантації какао страждають від недостатньої генетичної різноманітності, що робить їх більш сприйнятливими до цих загроз.

У доповіді вчених також підкреслюється занепокоєння з приводу збезлісення: у період з 2002 по 2019 рік Гана і Кот-д’Івуар втратили 8% і 25% лісів відповідно, що ще більше скорочує придатні для вирощування какао землі. Ніби цього було мало, проблема посилюється і зростаючим світовим попитом на шоколад. Ринок шоколаду, оцінюваний у 109 млрд доларів у 2024 році, за прогнозами, сягне 145 млрд уже до кінця десятиліття.

Однак у зв’язку зі зниженням урожайності виробники стикаються зі зростанням витрат і проблемами в ланцюжку поставок. Інші інгредієнти, які зазвичай входять до складу шоколадних виробів, як-от цукор, соя і пальмова олія, також уразливі з погляду клімату, що посилює невизначеність у галузі щодо стабільного виробництва різних продуктів.

Звіт Christian Aid закликає до термінових дій з підтримки фермерів, які вирощують какао, за допомогою фінансової допомоги та стійких стратегій адаптації. Експерти пропонують перейти на екологічно чисті джерела енергії, як-от вітер, сонце і біоенергія, щоб пом’якшити наслідки зміни клімату і скоротити викиди парникових газів.

Якщо не вжити заходів, доступність шоколаду може стати ще більш мізерною і непомірно дорогою, що позначиться як на споживачах, так і на мільйонах фермерів, для яких какао є джерелом засобів до існування.

Джерело: focus.ua

Перегляди: 522
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/shokolad-stane-vagu-zolota-cziny
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

Новини