Штучний інтелект зімітував нюх комах, щоб перевіряти безпечність їжі
Новозеландська компанія Scentian Bio залучила $2,1 млн та технологію, яка використовує потенціал нюху комах для виявлення патогенів у їжі.
Scentian Bio створила біосенсорну платформу, яка працює на штучному інтелекті. Платформа обробляє та інтерпретує сигнали на рівні нейронних мереж комах, які контролюють запах того, що споживають.
Грошову ін’єкцію стартап використає для розширення команди, подальшого розвитку своєї технологічної платформи та прискорення планів комерціалізації.
«Наш перший продукт – це лише початок. Біосенсори можна використовувати від ферми до вилки — від допомоги у збиранні врожаю в найбільш ідеальний час до контролю того, щоб їжа не була пошкоджена чи погіршена під час зберігання», – каже Джонатан Гуд, генеральний директор Scentian Bio.
Технологія Scentian Bio базується на роботі нюхових рецепторів комах як інструменту виявлення летких органічних сполук.
«Наша технологія синтезує нюхові рецептори комах [білки, які комахи використовують для нюху] і вставляє їх у штучну мембрану, щоб створити невеликий біосенсор, який генерує електричний сигнал — зразок блискавичного сигналу, який нейрони комах отримували б у природі», – пояснює Гуд.
Сигнал відображає леткі органічні сполуки у зразку їжі, причому з надвисокою точністю.
Наприклад, така бактерія, як Listeria, може мати особливий електричний сигнал, який називається відбитком летких органічних сполук. Якщо сигнали зі зразка містять цей відбиток, це означає наявність бактерії.
«Оскільки життям комах керує потреба знайти безпечну їжу, вони надзвичайно чутливі до цих відбитків», – додає він.
Таку ж саму чутливу технологію виявлення патогенів тепер матиме і людство, говорять в Scentian Bio.
Джерело: newfood.media