Скільки в Україні “сплячих” надрокористувачів та які ресурси вони охоплюють

В Україні, згідно з офіційними даними Державної служби геології та надр, нараховується 154 спеціальних дозволи на користування надрами, які віднесено до категорії “сплячих”. До цієї групи належать ліцензії, власники яких протягом десяти років видобули менш як 1% балансових запасів відповідних корисних копалин. Такі “сплячі” ліцензії становлять менше ніж 4,4% від загального числа діючих дозволів на користування надрами — їх в Україні на квітень 2025 року зареєстровано 3 503. Серед видобувних ліцензій (2 444 одиниці) частка “сплячих” становить близько 6,3%.
Про це розповідає AgroReview
Які корисні копалини охоплюють “сплячі” ліцензії
Найбільша кількість таких спецдозволів видана на видобуток граніту — 38 ліцензій. Також у списку значаться дозволи на суглинки (22), піски (15), вапняки (10) та глину (8). Особливо важливо, що серед “сплячих” спецдозволів немає жодного, який би стосувався видобутку вуглеводнів — нафти, природного газу чи конденсату.
Перевірка спецдозволів та можливі зміни
«Згадані 154 спецдозволи надані до другого кварталу 2015 року».
Уряд планує провести комплексну перевірку всіх “сплячих” спецдозволів із метою виявлення причин відсутності активного видобутку та з’ясування, чи можливе ефективніше використання природних ресурсів. Такий аудит має посприяти підвищенню ефективності розпорядження надрами України й активізації залучення інвестицій у галузь видобувної промисловості.