Скорочення квоти на експорт російської пшениці створить напругу на світовому ринку – експерти
Суттєве скорочення квоти на експорт пшениці з росії на тлі експортного потенціалу, що знизився, формує напругу на світовому ринку зерна. Таку думку висловили експерти аналітичного центру АТ “Русагротранс”.
На думку аналітиків, зниження експортної квоти в поточному сезоні до 11 млн тонн з 29 млн тонн роком раніше (у 2,6 раза) значно обмежить можливості російських постачальників. При цьому зростаючий дисбаланс між стабільним імпортним попитом з боку ключових ринків (Північна Африка, Близький Схід) та обмеженням поставок із Причорноморського регіону створює передумови для змін на світовому ринку зерна.
Загальний обсяг експорту пшениці з причорноморського регіону цього сезону, за прогнозами центру, знизиться на 21% – зі 106 млн до 84 млн тонн. Одночасно імпортний попит у Північній Африці та на Близькому Сході (Єгипет, Алжир, Марокко, Туреччина, Саудівська Аравія, Іран) залишається стабільним – 39 млн тонн проти 41 млн тонн у минулому сезоні. З них за п’ять місяців сезону (липень-листопад 2024 року) завезено лише близько 16 млн тонн, переважно з країн Причорномор’я.
«Цей розрив між попитом та пропозицією може бути частково закритий постачаннями з Австралії, Аргентини та США, проте вони супроводжуються вищими витратами на логістику та потенційним зростанням цін», – зазначили в центрі.
Таким чином, зазначили у центрі, зниження квоти та експортного потенціалу рф формує напругу на світовому ринку зерна.
«Чи буде використано навіть значно знижену квоту в 11 млн тонн з урахуванням стагнуючих світових цін і дефіциту пропозиції товару, що зростає, залишається під питанням, що робить другу половину сезону-2024/25 поворотним фактором для динаміки цін на зерно», – вважають експерти.
Джерело: АПК-Інформ