Співвідношення світових запасів кукурудзи та попиту цьогоріч сягне 11-річного мінімуму

Співвідношення світових запасів кукурудзи та попиту цьогоріч буде найнижчим за останні 11 років, проте якщо враховувати реально доступні на ринку запаси, то цей показник сягне майже 30-річного мінімуму, – повідомляє агенція Reuters.
Про це розповідає AgroReview
В Китаї, який то зменшує, то нарощує імпорт кукурудзи, її запаси вже у 5 разів більше, ніж у США, тому їх іноді не враховують при розрахунку світового балансу, щоб мати дані про реальні доступні до поставки обсяги.
За даними USDA, світові запаси кукурудзи на початку 2025 р складали 87 млн т (без урахування Китаю), що є 12-річним мінімумом. В Бразилії, яка є другим найбільшим у світі експортером кукурудзи, її запаси наближаються до 20-річного мінімуму, а в ЄС та Україні – до 10-річного мінімуму. У США запаси також дуже низькі.
У 2024/25 МР співвідношення світових запасів кукурудзи та попиту (без урахування Китаю) складе 7,8%, що буде найнижчим показником з 1995/96 МР. За останні 4 сезони цей показник в середньому складав 9,2%, а за 20 років – 11%. З урахуванням китайських запасів це співвідношення у 2024/25 МР впаде до 20,3%, що буде найнижчим показником з 2013/24 МР, тоді як за останні 10 років середній показник складає 24,6%, а найнижчий був 22,2%.
Протягом 2000-2010 років співвідношення запасів та попиту складало приблизно 15%, тому поточну ситуацію не можна вважати критичною, проте дані про запаси в Китаю пояснюють відмінність.
В середині 2000-х років в Китаї було зосереджено 30% світових запасів кукурудзи, але на початку 2010-х років цей показник різко виріс внаслідок нарощування власного виробництва. За останні 10 років частка Китаю в світових запасах кукурудзи перевищувала 60%, а у 2024/25 МР вона може сягнути 28-річного максимуму – 70%.
У 2008 р Китай почав державну програму накопичення запасів кукурудзи, яка дозволила фермерам продавати свій урожай за цінами, що перевищували ринкові. У 2016 р програму зупинили на тлі збільшення видатків уряду, оскільки високі внутрішні ціни сприяли нарощуванню імпорту. Але субсидії для фермерів залишилися, тому внутрішнє виробництво продовжило зростати, а на складах накопичилися значні запаси кукурудзи.
Чи варто враховувати Китай в глобальному балансі зернових – складне питання, оскільки країна майже не бере участі у світовій торгівлі, а в поточному сезоні різко зменшила імпорт кукурудзи, хоча протягом 5 років була найбільшим світовим імпортером зернової.
Останніми роками Китай імпортував 7% обсягу споживання кукурудзи, тоді як Японія та Південна Корея імпортують майже 100% обсягу споживання, Мексика – понад 50%.
Така статистика та частка Китаю у світових запасах пояснюють виключення країни з глобальних балансів, але суттєва зміна обсягів імпорту робить доцільним використання обох методик розрахунку.
У США, найбільшому світовому експортері кукурудзи, її запаси будуть нижчими, ніж очікувалося. За даними USDA, у 2024/25 МР співвідношення запасів зернової та попиту у США складе 10,2% (11,8% торік та 12,5% в середньому за 10 років), що перевищить показник початку 2020-х років. В середині 2024 р очікувалося, що коефіцієнт складе 14%, проте на тлі зниження урожайності та активного попиту запаси скоротилися.
Фермери США планують збільшити площі сівби кукурудзи, що може призвести до зниження цін, але значні обсяги пропозицій дозволять США утримати домінуючі позиції на світовому експортному ринку та задовольнити потреби клієнтів, наприклад Китаю, якщо він знову вирішить збільшити імпорт.
Джерело: graintrade.com.ua