Ситуація в агропромисловому комплексі: Jooble про пріоритетних спеціалістів
Аграрна галузь є рушійною силою для підтримання економіки в Україні. Тільки за останній рік ця сфера забезпечила понад 60% від загального обсягу експорту нашої держави та створила тисячі нових робочих місць. Наприклад, на сайті агрегаторі вакансій Jooble, на який можна потрапити за посиланням https://ua.jooble.org/робота/Вінниця, зараз відкрито близько 7,5 тис. вакансій за запитом «сільське господарство». У цій статті ми поговоримо про актуальну ситуацію в агропромисловому комплексі та спеціалістів, яких не вистачає на ринку праці.
Як змінюються підходи до працевлаштування у сфері сільського господарства?
Основною проблемою аграрної галузі сьогодні є кадровий дефіцит, який за різними даними складає 30-50%. На одне резюме припадає в середньому три вакансії, які компанії іноді не можуть закрити місяцями. Головною причиною нестачі працівників є гендерний дисбаланс: в агрономічній службі працюють лише 7% жінок, а в інженерній – 2%. Мобілізація та відтік кваліфікованих спеціалістів за кордон ще більше ускладнює пошук фахівців.
Компанії активно працюють над залученням нових працівників та утриманням сформованих команд через підвищення зарплат і впровадження мотиваційних систем. У дослідженні Agrohub за 2024 рік наводяться такі статистичні дані:
- 71% компаній підвищили зарплату на 10–15% у 2024 році, ще 15% компаній планують друге підвищення зарплати до кінця року;
- 62% компаній мають стабільну політику бонусів, 31% розробляють її, 8% не планують;
- Працівники мають право на бонуси, якщо працюють в компаніях не менше 6 місяців.
До традиційно «чоловічих» професій все більше й більше залучаються жінки. Хоча в агробізнесі вже є успішні кейси перекваліфікації жінок, таким рішенням поки що не вдається суттєво заповнити дефіцит. Усе впирається у фінанси та інвестиції – необхідно розробити відповідну інфраструктуру, навчальні програми та просувати ці вакансії серед жінок, що вимагає чимало коштів.
Яких спеціалістів не вистачає в агросекторі?
За оцінками експертів, українській агропромисловості не вистачає близько 3 млн працівників. Розглянемо докладніше категорії спеціалістів, у яких відчутний найбільший дефіцит.
Робочі спеціальності
Близько 79% компаній повідомляють про брак робочих спеціальностей. Першочергово потрібні слюсарі, електрики, зварювальники та токарі. Також підвищується попит на операторів сільськогосподарської техніки – комбайнів, тракторів, обприскувачів. Керівники аграрних підприємств зазначають, що сюди поки що складно залучати жінок, адже такі роботи пов’язані з серйозними фізичними навантаженнями.
Лінійні агрономи
Лінійні агрономи – це фахівці, які обирають рослини та сорти для вирощування, планують польові роботи, оцінюють стан посівів, обробки ґрунтів, стан врожаю. Українським сільськогосподарським бізнесам не вистачає досвідчених фахівців, які досконало володіють технологіями вирощування культур, вміють виявляти різноманітні проблеми та вживати заходів для їх усунення, аналізувати ефективність використаних ресурсів та координувати роботу між аграрними службами.
Інженери
Інженерські посади є одними з найскладніших для закриття сьогодні, адже вони вимагають глибоких технічних знань, практичного досвіду та вміння працювати з сучасним обладнанням. Компанії зараз активно пропонують вибрати вакансію інженерам з ремонту сільськогосподарської техніки, інженерів з охорони навколишнього середовища та головних інженерів виробництва.
Механіки
Складність сучасного аграрного обладнання вимагає залучення більшої кількості фахівців. Підприємства запрошують на роботу механіків та їхніх помічників для обслуговування тракторів, комбайнів, обприскувачів, сівалок, іригаційних систем та іншої спеціалізованої техніки.
Які зарплати пропонують спеціалістам?
Середній рівень заробітних плат згідно з вакансіями у сфері сільського господарства складає 21000 гривень. Найбільше роботодавці готові платити:
- агрономам – 30000 грн;
- ветеринарам – 27000 грн;
- інженерам – 26000 грн;
- комбайнерам – 24000 грн;
- зоотехнікам – 22000 грн;
- екологам – 20000 грн.
Слід зауважити, що на рівень доходів спеціалістів значно впливає досвід роботи фахівців. Наприклад, якщо інженерам з ремонту сільськогосподарської техніки на місяць пропонують 24000-27000 гривень, то молодші інженери та помічники можуть знайти роботу з зарплатою 14000-18000 гривень.
В агробізнесі також існують сезонні роботи – збір врожаю, посів полів, обробка культур, заготівля кормів. У період з початку весни до середини осені спостерігається піковий попит на працівників, тому роботодавці підвищують ставки на 10-30%. Заробітні плати складають 24000-27000 гривень.
Що допоможе подолати дефіцит фахівців у сільському господарстві?
Для вирішення питання кадрового голоду в агробізнесі експерти пропонують наступні стратегії:
- Покращення умов праці – для залучення та утримання нових працівників компаніям потрібно забезпечити конкурентні заробітні плати, сезонні бонуси та соціальні пільги (компенсація вартості житла, харчування, страхові послуги).
- Нові освітні програми – держава та приватні компанії мають інвестувати кошти у вищі навчальні заклади, програми перекваліфікації та підвищення кваліфікації. Для молодих фахівців – впроваджувати стажування та базові професійні курси.
- Залучення ветеранів – в листопаді 2024 року був анонсований проєкт Go2Agro, який має на меті перекваліфікацію та працевлаштування ветеранів у аграрному секторі.
Водночас, щоб скоротити кадрові витрати та залежність від сезонних працівників, компаніям рекомендують інвестувати в автоматизацію. Наприклад, використання дронів для контролю посівів, створення роботизованих систем для обробки та збору врожаю.