Tempo950x100

Tempo300x100

Такого не було 15 років: в Україну почали імпортувати польські гриби

Такого не було 15 років: в Україну почали імпортувати польські гриби
Фото: з відкритих джерел

Гриби з Польщі почали з’являтися в українських супермаркетах з вересня. За останні 15 років такого не було, за винятком дуже поодиноких епізодів.

Як повідомляє UMDIS, з 1995 по 2005 рік більшість грибів на українському ринку були польського походження. Але різкий розвиток грибовиробництва в 2000-х роках, з відповідним збільшенням пропозиції місцевої продукції, призвів до поступового витіснення імпортних грибів.

«Фінансова криза 2008 року поклала край постачанням з Польщі, коли зниження ціни української валюти призвело до того, що імпортний гриб став неконкурентоспроможним на українському ринку. Подальше різке падіння курсу гривні у 2014 році разом зі зростанням виробництва зафіксувало цей результат ще міцніше. Так, з 2008 року знайти імпортну печерицю на полицях українських магазинів практично неможливо — українські грибовиробники непогано впоралися зі своїм завданням, поставляючи якісні недорогі гриби в достатній кількості», — пояснили фахівці.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну ситуація змінилась, ринок лихоманило — низка сильних гравців була змушена піти з ринку, попит виявився вкрай нестабільним, підприємства з виробництва компосту закриті, логістика порушена, виникли проблеми з постачанням покрівельної суміші та з електроенергією минулої зими. Все це призводило до частих дисбалансів попиту та пропозиції з відповідними коливаннями цін.

«Торгові мережі в Україні зіткнулися з тим, що гриб місцевого виробництва не тільки подорожчав, а й виявився у великому дефіциті. Українські грибоводи, які постраждали від спекотного літа, складнощів із якістю компосту та інших факторів, не змогли повністю покрити потреби супермаркетів. Після того, як високі ціни зберігалися тижнями, торговельні мережі та оптові компанії почали шукати гриб у інших країнах, насамперед у Польщі», — пояснили експерти. 

На щастя для українських аграріїв, у серпні та вересні в Польщі також був дефіцит, і хоча формально ціна була майже вдвічі нижчою за українську, вільних обсягів не було. Однак найактивнішим і найвпливовішим гравцям все ж вдалося купити гриб у Польщі, можливо, підписавши контракт на довгострокову співпрацю. 

«На даний момент гриби вроздріб коштують 130-150 грн/кг з ПДВ, що дозволяє платити польським постачальникам цілком ринкову ціну», — пояснюють експерти. 

В UMDIS вважають, що постачання з Польщі не є загрозою для грибоводів України у довгостроковій перспективі. Адже українські аграрії мають свої конкурентні переваги, і коли врожаї повернуться до нормального рівня (а це вже сталося), торговельні мережі, які продають імпорт, будуть змушені знову перейти до місцевого постачальника. Водночас мережі можуть і після зниження внутрішніх цін надалі імпортувати продукцію. Крім того, зона вільної торгівлі з ЄС призведе до конкуренції з постачанням гриба з Польші. 

«Будьте впевнені — польські фермери будуть протестувати, вимагати зупинити український демпінг тощо. Будьте готові», — підсумували фахівці. 

Джерело: agroportal.ua

Перегляди: 17
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/takogo-ne-bulo-15-rokiv-v-ukrayinu-pochaly-importuvaty-polski-gryby
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

  22 Лютого

  Імпортовані з Польщі добрива займають до 10% українського ринку

  Микола Сольський обговорив з румунським колегою транзит української агропродукції

  Мініатюрні букети: у Польщі створили унікальний формат чаю

  Danone планує продати бізнес у рф підприємцю, пов’язаному з небожем Кадирова

  Програма USAID АГРО надасть 5,6 млн грн на втілення проєкту із запобігання корупції в сфері земельних відносин

  Добовий пропуск української агропродукції через кордон з Польщею з початку лютого зменшився в 6 разів

  Мінагрополітики розпочало роботу над створенням Концепції Державної програми розвитку тваринництва

  Супермаркети оновили ціни на яблука, груші та виноград

  Чернігівська агрофірма будує елеватор на 30 тисяч тонн

  Україна продала м’яса за кордон на $892 млн: основні покупці

  БІЛЬШЕ НОВИН