Торговельна лібералізація з ЄС критично необхідна для виживання України та стримування ворога

Торговельна лібералізація з ЄС критично необхідна для виживання України та стримування ворога
Фото: з відкритих джерел

Цей тиждень в Брюсселі вкрай важливий для України: відбудуться чергові обговорення тексту можливого Регламенту ЄС щодо автономних торговельних преференцій (АТМ) для України. Підтримка нових пропозицій до Регламенту може погіршити не лише економічну, фінансову та соціальну сфери України, але й суттєво вплинути на стримування російської агресії.

Про це повідомляє пресслужба УКАБ.

З початку широкомасштабного вторгнення рф, вітчизняна економіка суттєво скоротилась. Аграрний сектор, колись “локомотив”, перетворився в “тягача” української економіки, потужність якого поступово падає: за останні 3 роки експорт агро-харчової продукції з України суттєво скоротився (з 27,7 млрд дол США у 2021 р. до 21,9 млрд дол США у 2023 р.) при значному збільшенні її частки серед загального експорту продукції з України (з 40,7% у 2021 р. до 61% в 2023 р.). Ці цифри означають лише одне: можливість України оборонятись та тримати відносно стабільну макрофінансову ситуацію в Україні залежить від АПК.

В червні 2022, коли українська економіка знищувалась окупаційними військами рф на сході та півдні України, а чорноморські порти, звичні канали експорту, були заблоковані, Єврокомісія в знак підтримки України максимально лібералізувала торгівлю з нашою державою. Тепер, в березні 2024 року, в умовах значної залежності української економіки від доступу до європейського ринку, Євроінституції пропонують повернути часткові обмеження на доступ української агро-харчової продукції.

Починаючи з кінця 2023 року, європейські аграрні асоціації виходили зі зверненнями та пропозиціями суттєво обмежити імпорт продукції АПК з України. За попередніми розрахунками УКАБ, рівень втрат від таких пропозицій склав би близько 5 млрд дол. США. Зі свого боку, крім гучних заяв, європейські агроасоціації так і не поділились матеріалами на підтримку своїх позицій, що українська агро-харчова продукція негативно вплинула на внутрішній ринок ЄС. 

Почувши заклик європейських фермерів, Європейська Комісія в січні 2024 року все ж запропонувала внести в новий Регламент ЄС по АТМ для України певні обмеження з метою захисту внутрішнього виробника: для цукру, м’яса птиці та курячих яєць буде встановлено граничне обмеження імпорту на рівні середньо-арифметичного показників імпорту з України в 2022/2023 роках. В той же час, ціни в ЄС на ці продукти залишаються стабільно-високими, а частка імпортованої української продукції – мізерна, щоб мати реальний вплив на європейських виробників:

  • частка імпортованих українських яєць у споживанні ЄС – менше 1% (орієнтовний розрахунок: 1 громадянин ЄС (із 500 млн) протягом року споживає лише 2 українських яйця);
  • частка імпортованого українського м’яса птиці в споживанні ЄС становить менше 2% (приклад: 1 громадянин ЄС протягом року споживає 4 порції нагетсів із 6 штук із українського м’яса птиці);
  • частка імпортованого українського цукру у споживанні ЄС становить менше 3% (приклад: 1 громадянин ЄС протягом року споживає лише 44 чашки кави з 1 ложкою українського цукру).

Запровадження обмежень на ці три продукти були б відносно болючими та призвели б до втрати Україною валютної виручки в розмірі 242 млн євро.

Втім, за результатами розгляду запропонованого Регламенту ЄС, європарламентарі повернули на опрацювання євроінституціям додаткові правки: значне розширення переліку продукції на зернові та продукти їх переробки,  а також мед; при зміні референтних термінів на 2021-2023 роки. За попередніми розрахунками УКАБ, прийняття цих правок може призвести до втрати українською економікою валютної виручки на суму майже 1,7 млрд євро.

Важливо наголосити, що підтримка цих пропозицій може суттєво вплинути на стримування російської агресії: з кожного важко заробленого, але недоотриманого 1 євро приблизно 25 центів не потраплять до українських захисників на передовій через закуплену амуніцію чи надання фінансової та іншої підтримки

Цього тижня європейські інституції мають прийняти узгоджену позицію щодо доступу української продукції до спільного ринку ЄС. Тож сьогодні ми вкотре звертаємось до наших європейських партнерів із закликом пам’ятати, що український агросектор є значною підтримкою в боротьбі України та всього цивілізованого світу проти російської агресії. Український АПК робить від себе все можливе, аби працювати та відновлювати країну і не допустити просування російських військ вглиб території Європи. Враховуючи вищезазначене, УКАБ закликає європейських партнерів продовжити преференційний доступ українських агропродовольчих товарів до ринку ЄС, що є життєво необхідним для нашої країни.  

Перегляди: 9
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/torgovelna-liberalizacziya-z-yes-krytychno-neobhidna-dlya-vyzhyvannya-ukrayiny-ta-strymuvannya-voroga
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати