Проблеми впровадження аутогенних вакцин в Україні та їх значення

Антибіотикорезистентність є серйозною загрозою для тваринництва. Тривале або неналежне використання антибіотиків призводить до мутацій бактерій, які стають стійкими до лікування. Це, в свою чергу, знижує ефективність традиційних методів лікування, сприяючи зростанню захворювань і смертності серед тварин. В Україні контроль за використанням антибіотиків недостатній, що часто призводить до їх застосування без належних показань, іноді навіть з метою профілактики.
Про це розповідає AgroReview
Безконтрольне використання антибіотиків може знижувати імунітет тварин, роблячи їх більш вразливими до інфекцій. У результаті зростання антибіотикорезистентності, економічні витрати на лікування зростають, а якість продукції знижується, що впливає на її конкурентоспроможність на ринку.
Стан справ в Україні та ЄС
В Україні лише починають впроваджуватися заходи для боротьби з антибіотикорезистентністю в тваринництві. Розробляється національна програма, що включає моніторинг використання антибіотиків у ветеринарії та просвітницькі кампанії для фермерів. У країнах Європейського Союзу ситуація більш контрольована. ЄС вже запровадив програми, такі як «One Health», які об’єднують охорону здоров’я людей, тварин і екосистеми.
Аутогенні вакцини, які є важливим інструментом у ветеринарії для профілактики інфекцій, виготовляються з ізольованих зразків хворих тварин. Вони адаптовані до конкретних умов господарства, що дозволяє зменшити використання антибіотиків через вакцинацію. Останнім часом аутогенні вакцини почали активніше використовувати у Європейському тваринництві, зокрема в птахівництві.
Перешкоди для впровадження в Україні
В Україні, в свою чергу, для розробки аутогенних вакцин необхідно пройти низку процедур, включаючи дослідження в лабораторіях ветеринарної медицини та отримання відповідних дозволів. Аутогенні вакцини підлягають контролю якості за стандартами державного фармакопейного контролю. Разом з тим, процедура реєстрації вакцин може тривати до року, що ускладнює їх швидку доставку на ферми.
На практиці це ускладнює використання аутогенних вакцин, оскільки вони розробляються швидко і мають специфічні штами для кожного господарства. Бізнес висловлює необхідність адаптації українського законодавства щодо аутогенних вакцин до норм Європейського Союзу, що забезпечить високий рівень якості препаратів і контроль за їх використанням.
«Успішна інтеграція аутогенних вакцин у практику ветеринарної медицини може істотно покращити здоров’я тварин і продуктивність в аграрному секторі», — Ганна Петькун, менеджерка Комітету виробників ветеринарних препаратів Європейської Бізнес Асоціації.