Симптоми дефіциту L-карнітину у худоби та птиці

L-карнітин відіграє важливу роль в оптимізації виробництва енергії з корму. Високопродуктивна худоба та птиця можуть стикатися з проблемами, якщо їх печінка зазнає впливу стресових чинників або хвороб, що обмежує синтез L-карнітину.
Про це розповідає AgroReview
За даними журналу «Наше птахівництво», дефіцит L-карнітину може призвести до численних симптомів, які пов’язані з порушенням роботи L-карнітинового транспорту. До найбільш поширених симптомів належать:
- накопичення жиру в м’язах у вигляді ліпідних крапель;
- виражена м’язова слабкість;
- швидка втомлюваність, особливо сердечного м’яза;
- м’язовий біль;
- прогресивна кардіоміопатія, що веде до змін у клінічній картині.
Якщо дефіцит L-карнітину є первинним, усі ці симптоми можуть бути полегшені шляхом додавання L-карнітину до раціону.
Дослідження також виявили значні порушення в обміні L-карнітину у тварин. Головне завдання L-карнітину полягає в транспортуванні жирних кислот у мітохондрії для отримання енергії. Він також виконує роль носія для зберігання жирних кислот. Якщо в організмі накопичується надмірна кількість вільних жирних кислот, це може призвести до пошкодження мітохондрій, внаслідок чого клітини і організм тварини можуть страждати від нестачі енергії.
Забезпечення достатньої кількості L-карнітину може суттєво поліпшити метаболічні процеси у птиці, особливо в аспекті використання харчових жирів і вуглеводів. Вивільнення коферменту А (КоА) відіграє ключову роль у перетравленні вуглеводів. При низькому запасі L-карнітину, КоА зв’язує жирні кислоти, які очікують перед мітохондріями, що ускладнює їх метаболізм. Натомість, при достатній кількості L-карнітину, всі жирні кислоти з’єднуються з L-карнітином, що дозволяє КоА бути доступним для ефективної утилізації вуглеводів.
Дослідження показали, що кормові добавки можуть підтримувати метаболізм і функцію печінки у птиці.
«L-карнітин – дуже поширена речовина в природі, яка є у тварин, грибів, бактерій і рослин. Його синтезують рослинні та тваринні клітини.»
Основним місцем синтезу L-карнітину є печінка, і цей процес вимагає участі вітамінів C, B₃, B6, B9, B12, заліза, лізину, метіоніну та ряду ферментів. Нестача хоча б однієї з цих речовин може призвести до недостатності L-карнітину.