У 2023 році вартість зернової логістики зменшиться на 10–20%, – думка

У 2023 році вартість зернової логістики зменшиться на 10–20%, – думка
Фото: з відкритих джерел

Загальна вартість зернової логістики у 2023 році зменшиться на 10–20% у доларовому еквіваленті. Таку думку висловив на сторінці у Facebook заступник директора департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов.

«Загальна вартість логістики зменшиться на 10–20% (у доларовому еквіваленті) через покращення співвідношення попиту та пропозиції; експорт аграрної продукції стане більш рівномірним протягом року (зменшаться сезонні коливання обсягів експорту)», – повідомив він.

В той же час Валерій Ткачов нагадав, що логістичні витрати аграріїв щодо експорту зерна складаються не лише з вартості перевезення залізницею. «Це невелика частка витрат в загальній аграрній логістиці», – каже експерт.

На думку Валерія Ткачова, щоб допомогти аграріям, потрібно «створювати умови для здешевлення усіх складових загальної логістики: зменшувати вартість перевалки в портах; покращувати роботу «зернового коридору» для здешевлення фрахту, працювати з ЄС щодо виділення гарантованих квот по перевалці українського зерна в європейських портах, спрощувати та прискорювати сертифікацію зерна, прикордонні процедури та ін.».

«Підтримкою безпосередньо аграріїв повинно займатися профільне міністерство наявними інструментами державної підтримки, а не вимагати це робити за рахунок державного перевізника, – наголосив Валерій Ткачов.

Він додав, що в Укрзалізниці наразі дуже складна ситуація. «На жаль, в Укрзалізниці дуже складна ситуація, ми дотуємося державою і не в змозі допомагати окремим галузям, а за можливості повинні заробляти гроші на підтримання інфраструктури та перевізного процесу», — написав він у відповідь на один із коментарів.

Разом із тим, на думку Валерія Ткачова, шляхом звинувачення АТ «Укрзалізниця» та вимог «адміністративним способом зменшити вартість використання вагонів державної компанії» окремі компанії намагаються «отримати від УЗ преференції для власного бізнесу (експедиторського бізнесу чи аграрного виробництва)».

«Інструменти отримання матеріального зиску можуть бути різні: позачергове узгодження перевезень через західні прикордонні переходи, камуфлюючи це нібито довгостроковим плануванням; впровадження власної системи планування перевезень, щоб замість Укрзалізниці (перевізника) контролювати загальне планування перевезень», – зауважив він.

Валерій Ткачов висловив сподівання, що аграрний бізнес продовжить адаптуватися до змін умов ведення бізнесу.

Разом із тим, за його прогнозами, скоротиться загальна площа посівів через тимчасову окупацію територій та мінування сільськогосподарських земель, а також «зменшиться площа посівів кукурудзи, маломаржинальних зернових культур; збільшаться посіви високомаржинальних олійних (ріпак, соя) та нішевих культур».

«Потенційні обсяги експорту зерна почнуть зменшуватися», – зауважує він.

Коментуючи підсумки минулого року, представник УЗ зауважив, що компанія дійсно заробила рекордні кошти від реалізації права на користування зерновозами.

«Дійсно, АТ «Укрзалізниця» у 2022 році заробила рекордні кошти за використання вагонів-зерновозів через високий попит та позитивну ринкову кон‘юнктуру, а також за рахунок використання прозорого механізму продажу вагонів – аукціонів у ЕТС «Прозорро.Продажі». Гроші пішли офіційно в бюджет компанії, а не ділкам у кишені. Також звертаю увагу, що, якщо є бажання порівнювати 2021 та 2022 роки, має сенс врахувати курсову різницю. При курсі у 2021 році 27–29 грн/долар, та курсі у 2022 році 40–41 грн/долар – різниця в сплачених аграріями коштах за використання вагонів уже не здається такою вражаючою. Наскільки я пам‘ятаю, збіжжя продається за валюту», – додав Валерій Ткачов.

У дискусії в Facebook під постом також йдеться про те, що заробила на продажу вагоновідправлень у зерновозах в 2022 році не лише УЗ, а й приватні власники. Наразі загальна кількість приватних зерновозів в Україні приблизно втричі більша, ніж у державної компанії.

Джерело: railinsider.com.ua

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/u-2023-roczi-vartist-zernovoyi-logistyky-zmenshytsya-na-10-20-dumka
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати