У МінАПК розповіли, як може працювати зернова ініціатива без рф

У МінАПК розповіли, як може працювати зернова ініціатива без рф
Фото: з відкритих джерел

Координаційна рада з питань логістики в сільському господарстві цього тижня обговорить з операторами ринку можливості продовження морського експорту українського продовольства після виходу Росії із “зернової угоди”.

Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький у програмі “Укрінформ: Вечірній стрім”.

За його словами, Україна готувалася заздалегідь до ймовірного зриву Росією укладених з ООН і Туреччиною домовленостей щодо “зернового коридору”. Адже ще з березня російська сторона в блокувала інспекції суден та робила все, щоб роль та можливості експорту зменшувалися.

“З ринком не раз обговорювалося, що є ризики, що в якийсь момент безпекові умови надані країною-агресором будуть нікчемними або зупинені. Тоді потрібно забезпечити шлях експорту через Чорне море без участі країни-агресора”, – зазначив він.

Висоцький повідомив, що вже зроблено важливі кроки для того, щоб реалізувати такий сценарій. 

“У бюджеті передбачено 20 млрд гривень страхового фонду, є прийнятий порядок використання цих коштів, відбулося засідання Координаційної ради з логістики, де зазначили, що цього тижня відбудеться предметна зустріч-обговорення цього питання з усіма охочими операторами ринку”, – пояснив він.

Також заступник міністра наголосив, що наразі говорити, що жодного шансу на збереження морських постачань українського продовольства немає, не можна.

Зауважимо, у кремлі відмовилися від продовження “зернової угоди”, дія якої завершилася 17 липня.

Що відомо про “зернову угоду”

Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо між росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували. Наразі термін її дії закінчується 17 липня.

Робота зернового коридору останніми місяцями практично заблокована російською стороною. Ще перед крайнім продовженням угоди, яке було здійснено в травні, рф погрожувала виходом із домовленостей і вимагала виконання низки своїх умов. Ішлося, зокрема, про розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов’язаних із продовольством та добривами, а також поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування. Крім того, рф хотіла відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті-Одеса” та перепідключення “Россільгоспбанку” до системи SWIFT.

Однак нещодавно в росії вкотре заявили про плани зупинити роботу коридору після завершення цього терміну.

Своєю чергою заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповідав про наявність альтернативного плану продовження експорту агропродукції, якщо росія вийде з домовленостей. Ішлося про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.

Джерело: delo.ua

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/u-minapk-rozpovily-yak-mozhe-praczyuvaty-zernova-inicziatyva-bez-rf
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати