У наступному сезоні потенціал виробництва та експорту соняшникової олії в Україні залишиться на мінімальному рівні
Згідно з попередніми оцінками ІА «АПК-Інформ», в 2023/24 МР потенціал виробництва та експорту соняшникової олії в Україні, найімовірніше, залишиться на мінімальному з 2016/17 МР рівні. Такий прогноз озвучила аналітик олійних ринків агентства Світлана Киричок.
Як зазначає експерт, розвиток експортного ринку в даному сегменті у новому сезоні визначатиметься такими факторами, як:
- подальший розвиток ситуації в країні;
- робота «зернового коридору» та експорт альтернативними шляхами; високі перехідні запаси олійної сировини та соняшникової олії в основних імпортерів – країнах ЄС;
- очікуване збільшення виробництва соняшнику в Східній Європі;
- тривалий знижувальний ціновий тренд на ринку рослинних олій та мінімальний ціновий рівень на українському експортному ринку соняшникової олії (з травня 2020 р.);
- конкуренція на більш віддалених ринках реалізації.
«В цілому, з точки зору конкуренції на світовому ринку соняшникової олії варто зазначити, що, поки гальмується інспекція суден російською стороною в «зерновому коридорі» та повністю блокується робота порту Південний, відбувається поступове збільшення присутності російської соняшникової олії на індійському та китайському ринках. І, якщо до Китаю в поточному сезоні Україна також поступово збільшує експорт, то на ринку Індії свої позиції втрачає», – йдеться у матеріалі.
В той же час, додала С.Киричок, варто відзначити рекордний приріст експорту української соняшникової олії до Туреччини – за вересень-травень поточного сезону обсяги відвантаження у даному напрямку зросли у 13 разів, значно потіснивши російську олію на цьому ринку, обсяги експорту якої до Туреччини скоротилися на 79%.
«Але найближчим часом обсяги відвантаження української олії в даному напрямку можуть бути обмежені підвищенням Туреччиною імпортного мита на дану продукцію», – вважає вона.