У світі зростає попит на високоолеїновий соняшник – як цим скористаються українські сільгоспвиробники?
Зростання собівартості виробництва зерна спонукає аграріїв віддавати перевагу у вирощуванні високомаржинальним культурам. Одним із лідерів у цій групі є соняшник. Утім щоб отримати максимальний прибуток від цієї культури, треба брати до уваги багато складових. Продуктивність – одна з головних, а маржинальність соняшнику може зрости в разі отримання додаткових премій за вміст в олії високоолеїнової кислоти у ВО соняшнику.
Експерти радять цього року звернути увагу саме на високоолеїновий сегмент даної культури. Це зумовлено низкою серйозних переваг даного типу соняшнику та підвищеним попитом на нього з боку харчової промисловості, драйвером якого наразі є HoReCa Китаю та країн Євросоюзу. У найближчому майбутньому очікується підвищення попиту у зв’язку із запровадженням обов’язкового маркування продуктів із зазначенням джерела олії. Для виробників соняшнику в Україні це унікальна можливість отримати додатковий прибуток із кожного гектара без додаткових витрат.
Ринок високоолеїнового соняшнику має великий потенціал для українського аграрія. Про це свідчить хоча б динаміка його вирощування в Україні. Так, з 2009 року площі під ВО соняшником в Україні збільшилися в 15 разів, а виробництво олії – майже у 20. Свого максимуму посіви під даним сегментом сягнули 2020 року – близько 800 тис. га. Нині Україна входить до трійки лідерів з виробництва високоолеїнового соняшнику у світі, поступаючись лише Франції. Утім якраз через преміальні виплати господарствам компаніями-переробниками ринок ВО соняшнику є нестабільним. З певною циклічністю, яка зазвичай триває близько двох років, можна спостерігати зростання та зниження премії.
Посівні площі соняшнику у 2023 році в Україні становили 5,3 млн га, з яких високоолеїновий соняшник займає 420 000 га. Високоолеїновий сегмент залежить від галузі переробки та виробництва, а його розмір – від світового попиту та премії. На сьогоднішній день ринок пропонує мінімальну премію, але експерти ринку бачать перспективу підвищення премії до кінця цього року і досягнення її максимальних значень до кінця наступного року через об’єктивні ринкові причини.
Джерело: АПК-Інформ