Угорщина та Словаччина вирішили й далі блокувати імпорт української агропродукції
Угорщина продовжить заборону на ввезення українського зерна, попри рішення Європейської комісії скасувати обмеження з 15 вересня. До неї приєдналася і Словаччина, уряд якої заявив про запровадження односторонніх обмежень на імпорт сільгосппродукції з України до кінця року.
Про це пише Укрінформ із посиланням на іноземні ЗМІ.
«Угорщина збирається закрити свої кордони для 24 українських товарів», – заявив у фейсбуці міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь.
За його словами, цей крок був спрямований на захист інтересів угорських фермерів, додавши, що це «включає зернові культури, насіння ріпаку та соняшнику, борошно, олію, мед, м’ясо та яйця».
Тим часом портал Dennik N з посиланням на заяву уряду Словаччини повідомляє, що країна до кінця року заборонить імпорт українських пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику.
Зазначимо також, що міністр сільського господарства Словаччини Йозеф Біреш раніше заявляв, що його країна так само, як і Польща з Угорщиною, має повернутися до національної заборони на ввезення української агропродукції, якщо така не буде продовжена рішенням Єврокомісії.
Раніше прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький також заявив, що Варшава запровадить ембарго на українське зерно. Воно почне діяти з опівночі суботи, 16 вересня.
Болгарія ж від ідеї продовження заборони відмовилася. У четвер Національні збори Болгарії ухвалили рішення про підтримку скасування заборони на імпорт української агропродукції після 15 вересня.
Нагадаємо, що раніше у п’ятницю Єврокомісія вирішила не продовжувати після 15 вересня заборону на імпорт української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Вона була запроваджена 2 травня замість відповідних односторонніх обмежувальних заходів у цих країнах, які Єврокомісія свого часу розкритикувала як неприйнятні.
Необхідність таких обмежень п’ять країн Євросоюзу пояснювали тим, що надлишок українського зерна на ринку знижує ціни на місцеву сільгосппродукцію, що впливає на доходи місцевих фермерів.