182818
178171

Україна істотно скоротила переробку сої

За підсумками 2019/20 МР українські підприємства сумарно переробили 16,6 млн тонн олійних культур, що склало 74,7% від їхнього загального валового збору. Такі дані озвучила асоціація «Укроліяпром».

У розрізі культур переробка насіння соняшнику оцінюється в 15 млн тонн (98,3% від валового збору), соєвих бобів – 1,2 млн тонн (32,4%), насіння ріпаку – 0,4 млн тонн (12,2%).

Що стосується експорту з України зазначених культур, то за підсумками сезону-2019/20 асоціація сумарно оцінює його в 5,683 млн тонн, або 25,6% від загального валового збору.

«Основу експорту традиційно склали насіння ріпаку та соєві боби, відвантаження яких за підсумками сезону оцінюються відповідно в 2,996 млн тонн (91,3% від валового збору) і 2,634 млн тонн (71,2%). Відвантаження насіння соняшнику склало 0,053 млн тонн (0,3% від зібраного)», - йдеться в повідомленні.
При цьому в «Укроліяпром» відзначили, що якщо однією з основних особливостей 2018/19 МР було значне (в 2 рази) нарощування переробки соєвих бобів на вітчизняних потужностях, то минулий сезон відзначено скороченням даного показника (на 33,4%) через зростання експорту олійної.

«При цьому понад 1,8 млн тонн соєвих бобів, або 70% від їхнього загального експорту за сезон було відвантажено у вересні-грудні 2019 р. Таким чином, зростання експорту в даний період склало більше 250% у порівнянні з показником роком раніше», - відзначили в асоціації, підкресливши, що в 2019/20 МР Україна була вперше змушена імпортувати соєві боби для промислової переробки.

Джерело: АПК-Інформ

Ваш вибір 'Подобається'.


В Україні зростають ціни на зернові та олійні культури

Про це повідомляє agritel.com.

Так, станом на 17 вересня 2020 року на базисі FOB Одеса пшениця торгувалася на рівні 215 $/т, кукурудза — 177 $/т, ячмінь — 182 $/т.

«Насіння соняшнику торгуються на рівні 515 $/т, доставка до заводу (з урахуванням ПДВ 20%), соя торгується по 400 $/т, доставка в порт», — зазначили аналітики.

Джерело: Agravery.com

Ваш вибір 'Подобається'.


Навіть на нуль не виходять: малим фермерам цьогоріч буде непереливки

Про цьогорічний врожай розповів керівник приватного сільськогосподарського підприємства «Гельмязів Агротех» на Черкащині Олександр Балабуха.

В обробітку  фермер має 130 гектарів землі, які знаходяться в адміністративних межах Гельмязівської сільської ради. Поля засіяні кукурудзою, соєю та соняшником.

Якщо з двома останніми культурами ситуація більш-менш стабільна, то з кукурудзою − не зовсім. Бо рослина є, а ось качана на ній немає, розповідає аграрій.

"Окрім пандемії коронавірусу, не тішить і погода, − ділиться Олександр. – Стоїть спека. Кукурудза вже згоріла, урожаю не буде. Як для аграрника, ситуація не дуже втішна. Ми залежимо від погоди: що вона нам пошле на землю, те й матимемо. Для нас коронавірус завдав не такої шкоди, як цьогорічні погодні умови.
Стрес для рослин − коли немає вологи. А якщо не буде врожаю, то й не буде вигідної ціни на зерно. Тоді, можливо, теж матиму занепокоєння. Бо за мною стоять 55 пайовиків, які дали мені в оренду землю. Якщо матиму неврожай, нічим буде розраховуватися з ними. А це щорічно близько 700 тисяч гривень з податками і виплатами людям за оренду паїв. Для мого господарства це досить велика сума. Ні людей, ані податківців не цікавить, де маю взяти на все кошти", - розповідає Олександр Балабуха.

Він зазначив, що нещодавно проаналізували цьогорічну ситуацію на полях.

"Виходить, що отримаємо кукурудзи по 45-50 ц/га, а це зовсім нічого, бо були врожаї вдвічі більші. Торішні прибутки також були мізерними. Бо коли навесні закуповували для посівної насіння, міндобрива, гербіциди тощо, то долар коштував 28 гривень. А вже як довелося продавати зерно - 24 грн. На одному гектарі я втратив від 4 до 10 тисяч гривень, в залежності від культури.

Цьогоріч великі холдинги і господарства можливо й витримають, а ось малим фермерам буде непереливки. Торік найдорожчою були соя та соняшник. За тонну правили до 9 тисяч гривень, позаторік — 11 тисяч. Як буде тепер, ще невідомо", — ділиться своїми переживаннями Олександр Балабуха.

Щодо впливу карантину на ціни на зерно, фермер каже, що у будь-якій, навіть найнесприятливішій ситуації, люди все одно хочуть їсти.

"Якщо населення менше купуватиме нашу продукцію, це матиме негативний вплив не тільки для мого невеликого господарства, а й для інших аграрників. Нашу продукцію ми також продаємо за кордон. Переважно − кукурудза, соя, пшениця, ячмінь. Щоб напряму робити поставки, такої можливості я не маю. Врожай продаю зернотрейдерам, які формують великі партії. Знаю, що експортують у Китай, Єгипет, Іспанію. Якими будуть міжнародні ціни, такі й у нас. Все залежатиме від зернотрейдерів, як вони спрацюють. А поки мені треба думати, як зібрати врожай і далі працювати", - підсумовує Олександр Балабуха.

Джерело: zoloto.cityВ Україні через неврожай значно подорожчали гарбузи

Гарбузи потроху витісняють на прилавках кавуни і дині. Цьогоріч через неврожай овоч значно підскочив у ціні - порівняно з минулим роком здорожчав удвічі. За кілограм правлять до 12 гривень, пише ТСН.

За словами фермера Вадима Кричковського, цей овоч дуже примхливий і вибагливий, тому через холодну осінь плоди досі не дозріли.

В гарбузах елітного сорту Тіана майже немає зернят і порожнин. З них готують не лише кашу, а й фреші, крем-суп і запіканку. А з сухих плодів роблять борошно і вже його продають до Європи. Частину гарбузів Вадим постачає до українських супермаркетів.

"В районі 15 євроцентів. Тобто в два рази вище ціна. Але все рівно це не дуже велика ціна. В середньому 6-7 грн такого гарбуза в гуртовій продажі на мережу. В межах 12 грн його ціна. Це нормальна ціна. Його споживають не багато", - каже фермер.

Вирощувати гарбузи у великих масштабах не завжди вигідно, каже фермер. Рослина примхлива, а урожай завжди залежить від погоди. 

У Миколаївській області гарбуз на ринку майже у кожній ятці. Утім, його не багато. Продавці кажуть, поки що не сезон і купують гарбуз не дуже активно. Цьогоріч цей товар на ринку здорожчав удвічі.

"Того року був 5-6 грн кг, цього - 8, 9, 12", - каже продавчиня Анастасія Кравець.

Масова торгівля, за словами продавчині, розпочнеться у кінці жовтня. 

Ваш вибір 'Подобається'.


На Черкащині зупинили рейдерське захоплення фермерського господарства

Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook повідомив голова Черкаської ОДА Сергій Сергійчук.

Зачинщиків рейдерського нападу затримала поліція. В учасників конфлікту вилучено: комбайни, вантажні автомобілі, п’ять одиниць вогнепальної зброї, більше 200 набоїв різного калібру для нарізної та гладкоствольної зброї.

"Переконаний, що місцевим рейдерам зрозуміла серйозність наших намірів покласти край цьому ганебному явищу”, – зазначив у дописі Сергій Сергійчук.Свинарство в Ristone Holdings: від розширеного відтворення до продуманих реновацій

Як за 5 років роботи можна збільшити поголів'я свиней майже в 10 разів, і як зберігати поголів'я зараз, в умовах постійної небезпеки епізоотій - про все це розповімо на прикладі АФ «Відродження» в складі Ristone Holdings.

Агрофірма «Відродження» займається свинарством вже 15 років і за цей час стала провідним господарством цього напрямку в складі агрохолдингу.

«Спекотний» час

У 2005-му році в агрофірмі «Відродження» прийняли рішення про відновлення свинарського напряму зі збільшенням поголів'я до 10-11 тис. На той момент господарство мало близько 1300 голів свиней, а інфраструктури для розширення поголів'я практично не було. Команда агрофірми згадує ті роки як «спекотний час», адже працювати доводилося в режимі розширеного відтворення, а будівельники часом ледве встигали здавати нові об'єкти для розміщення тварин. Але, незважаючи на жорсткий графік, вже до 2010-го року агрофірмі вдалося досягти поставленої мети, при цьому, створивши для тварин необхідні умови утримання.

Старі корпуси агрофірми були реконструйовані під маточники, приміщення для дорощування і утримання поголів'я після відлучення. З нуля було побудовано ще 3 великих корпуси, в яких обладнали 120 місць опоросу, приміщення для 350 голів свиноматок і ще понад 3,5 тис. поросят на дорощуванні.

Щоб раціонально утримувати поголів'я сконструювали також 21 ангар, кожен з яких міг вмістити від 200 до 250 голів свиней для відгодівлі.

Адаптації до потреб ринку

В процесі розвитку господарства стало зрозуміло, що більш затребуваними на ринку стають м'ясні, а не сальні породи. Для поновлення стада господарство закупило партію ремонтних свиней в Мелітопольському племзаводі. Почали співпрацю з європейськими заводчиками і організували постачання з Угорщини: були завезені м'ясні кнури, 150 голів великої білої породи, 150 голів гібрида великої білої породи з Ландрасом. На Терезинському племзаводі закупили Оптимусів. На підприємстві затвердили схему гібридизації.

Сьогодні поголів'я агрофірми «Відродження» переважно потрапляє в 1 категорію і вважається беконним, що дозволяє співпрацювати з однією з найбільших українських м'ясних фабрик «Алан».

Модернізація - необхідний етап успішного розвитку

Керівництво Ristone Holdings за всіма напрямами своєї діяльності робить ставку на впровадження сучасних технологій, і свинарська галузь - не виняток. У 2015-му році в господарстві провели модернізацію систем годування в групі відгодівлі, замінили стандартні бункерні годівниці на системи з зволоженням корму. Разом з коригуваннями раціону це дозволило істотно поліпшити динаміку за середньодобовим приростом. Так в 2015-му році він становив 723 г, вже в 2016-му році збільшився до 760 і продовжував зростати в наступні роки. На середину 2020 року господарство зазначає середньодобовий приріст в 847 г.

У 2017-му році в господарстві провели модернізацію ще двох корпусів з приміщеннями для дорощування поголів'я, встановивши там аналогічні кормові автомати, що теж позитивно відбилося на продуктивності. Так, по цій групі в 2016-му році (до впровадження нових годівниць) середньодобовий приріст становив 426 г, а в 2017-м - 438 м Цього року він становить 457 г.

В агрофірмі «Відродження» застосовується штучне запліднення, яке дозволяє контролювати і покращувати характеристики потомства. Для цього створені станції для штучного осіменіння, в яких утримуються кнури-виробники.

Загальна сума інвестицій в модернізацію господарства за ці роки склала десятки мільйонів гривень.

Боротьба за здоров'я тварин

Незважаючи на різні технологічні підходи і економічні обставини, для всіх свинарів в світі існує загальна, чи не найсерйозніша загроза, - епізоотії. В останні роки найбільше говорять про АЧС, але це не єдине захворювання, яке здатне за дві секунди знищити багаторічні старання команди фермерів і ціле поголів'я.

Так, в 2016-му році багато господарств України постраждали від ЕДС - епізоотичної діареї свиней. Деяким досі не вдалося повністю відновитися і перемогти захворювання. Через спалах ЕДС агрофірма «Відродження» втратила близько 50-60% поросят. Справитися з цією проблемою допомогла оперативно розроблена вакцина на основі біоматеріалу від загиблих тварин, але що ще більш важливо - суворе дотримання інструкцій по її використанню та, в цілому, по ветеринарному контролю. У керівництві агрофірми впевнені, що це найважливіший фактор, без якого неможливо забезпечити здоров'я і благополуччя тварин.

Зараз стан здоров'я свиней в господарстві стабільний. Уже в 2019-му році не було необхідності в вакцинації, але в господарстві не розслабляються. Тут обладнано спеціальну «карантинну» ферму, в якій всі закуплені тварини проводять місяць, перш ніж потрапити до основного стада. Особливу увагу приділяють лабораторним дослідженням. Плановий моніторинг проводиться щокварталу, причому для більш точних результатів господарство направляє матеріал не тільки в районну лабораторію, але і в обласну або Київську.

За 15 років роботи АФ «Відродження» не тільки в рази збільшила потужності виробництва, а й істотно поліпшила свої якісні показники, виробила дієві антикризові механізми, що можливо тільки при наявності досвідченої і професійної команди. Зараз на підприємстві працює 52 співробітника, з яких 27 - основні оператори ферми. Таке явище як «текучка кадрів» для господарства неактуально, велика частина команди працює тут уже багато років, тому всі технологічні процеси максимально налагоджені, кожен точно знає, що потрібно робити. А це - запорука стабільності підприємства, його подальших успіхів.

Ваш вибір 'Подобається'.