Україна просить ЄС про фінансування ЗСУ та інтеграцію в європейську оборону

Україна закликала Європейський Союз до партнерства у фінансуванні Збройних Сил України та подальшої інтеграції української армії в європейську систему безпеки. Таку ініціативу озвучив міністр фінансів України Сергій Марченко під час зустрічі міністрів фінансів, керівників центробанків країн G7, представників МВФ, Світового банку, Європейської комісії та ОЕСР, яка відбулася у місті Банф (Канада).
Про це розповідає AgroReview
Потреба у міжнародній підтримці та військовій інтеграції
На заході ключовими темами стали питання фінансової підтримки України у 2026 році й забезпечення армії шляхом її інтеграції в оборонну структуру Європи. Сергій Марченко відзначив політичну, фінансову та оборонну підтримку України з боку країн G7, яка триває вже понад три роки після початку повномасштабної агресії рф. Міністр наголосив на необхідності подальших рішучих кроків міжнародних партнерів у зміцненні оборонного потенціалу української держави, підкресливши, що це є запорукою макрофінансової стійкості України та гарантією безпеки для всього континенту.
Марченко повідомив, що у 2021 році дефіцит державного бюджету складав 3,8% ВВП. Після початку масштабної війни економіка України скоротилася майже на 30%, а дефіцит бюджету зріс до 20% ВВП через значне підвищення військових витрат — з 5% до 30% ВВП. Без урахування військових потреб, дефіцит поступово знижується: з 6,8% у 2022 році до 4,2% у 2023 році, 0,6% у 2024 році та 0,2% у 2025 році. Основним чинником цих фінансових втрат є саме війна, а відновлення економіки можливе лише через подальше посилення обороноздатності країни.
Стратегія інтеграції української армії у безпекову систему Європи
«Умови воєнного часу такі, що військові витрати та потреби у військовій техніці та обладнанні залишаються на рівні 2022 року. Тому збереження міжнародної підтримки є важливим для збереження макрофінансової стабільності. Ми маємо створити системне рішення, яке дозволить нам зберегти стійкість економіки і убезпечити Європу від російської загрози», — наголосив Марченко.
Серед можливих кроків міністр відзначив інтеграцію військового потенціалу України у європейську безпекову систему. Така стратегія, за його словами, дозволить посилити безпеку Європи та підтримати макрофінансову стабільність держави. Марченко підкреслив, що українська армія, протистоячи загрозі з боку росії, забезпечує захист не лише України, а й усього європейського простору. Навіть у разі досягнення тривалого миру ризик для Європи з боку рф залишатиметься. Він звернув увагу на унікальний досвід українських військових, набутого під час участі у високотехнологічній війні, який є цінним для всієї Європи.
Міністр також зауважив, що витрати на підтримку українських Збройних Сил для забезпечення безпеки всієї Європи складають незначну частку ВВП ЄС і можуть бути розподілені між країнами-учасниками ініціативи, а також зараховані до оборонних витрат відповідно до стандартів НАТО. Міністерство фінансів акцентує, що Європа вже шукає способи посилення власної оборони, зокрема шляхом збільшення чисельності армій. Проте формування такого потенціалу вимагає часу та ресурсів, натомість інтеграція українських військових — це реалістичний і практичний підхід.