Україна VS росія. Поле бою – ринок соняшникової олії

Україна VS росія. Поле бою – ринок соняшникової олії
Фото: з відкритих джерел

Україна та росія традиційно залишаються ключовими виробниками соняшнику у світі. 2021/22 МР пройшов в умовах рекордного врожаю олійної. Однак ключовим фактором, що визначає перебіг другої половини сезону, стає війна росії проти України, яка почалася наприкінці лютого поточного року.

Урожай соняшнику рекордний у двох країнах, приріст до минулого року становив 18%. Україна не застосовує методи державного регулювання при експорті соняшникової олії, у Росії діє квотування та плаваюче експортне мито для підтримки внутрішнього ринку. Експорт олії з України скоротився на 15%, з росії – на 27%.

Початок сезону для України був успішним і традиційним за обсягами експорту, проте блокування портів призвело до різкого падіння експорту в березні поточного року, який під час вирішення логістичних проблем, часткової переорієнтації на сухопутний транспорт, а також дії «зернового коридору» поступово відновився до завершення сезону, експортний потенціал, який спочатку оцінювався в 7 млн ​​т був реалізований лише на 64%.

Обсяг відвантажень з росії носив неоднорідний характер протягом сезону і залежав від розміру плавального мита, при цьому коливання відбувалися на нижчому рівні, ніж останні два сезони.

Більшу частину сезону соняшникова олія програвала цінову конкуренцію соєвій та пальмовій олії.

В Україні відбулася переорієнтація ринків збуту на європейський напрямок та Туреччину. В росії Туреччина зміцнила свої позиції в ролі ключового покупця, крім того, зростання відвантажень відзначається у напрямку Індії та Єгипту.

У 2022/23 МР урожай соняшнику в Україні знизиться за рахунок скорочення посівних площ, тоді як у росії площа досягла рекорду та очікується новий максимум збору врожаю. Відповідно, експорт олії з України знизиться, з росії – збільшиться.

Джерело: УкрАгроКонсалт

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ukrayina-vs-rosiya-pole-boyu-rynok-sonyashnykovoyi-oliyi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати