Україна запропонувала Туреччині відновити роботу “зернового коридору” без рф
Українська сторона передала Туреччині пропозицію відновити роботу “зернового коридору” без Росії, але відповіді від Стамбулу поки не отримала.
“Оскільки кораблі із зерном вже йдуть територіальними водами Румунії, Болгарії, а також Туреччини і проходять протоки без обмежень, це справді раціональний шлях”, – сказав посол України в Туреччині Василь Боднар.
За словами Боднара, оскільки відсутні будь-які експортні обмеження щодо української продукції для суден, що проходять через цей гуманітарний коридор, такий альтернативний варіант може стати одним із основних інструментів для вирішення ситуації.
Він зазначив, що під час дії “зернової угоди” також відзначалися неодноразові випадки, коли країна-агресор намагалася обмежити прохід кораблів до українських портів або регулювати доступ до певних українських портів. Окрім цього також було встановлено обмеження щодо переліку продукції, яку можна було експортувати з України.
За його словами, зараз триває комунікація між Туреччиною та ООН за результатами переговорів і з Україною, і з росією для того, щоб виробити узгоджені позиції.
“Ми також очікуємо на комунікацію між Україною та Туреччиною на високому рівні, можливо, буде найближчими днями, а можливо, в рамках Генасамблеї ООН для того, щоб розуміти, куди ми можемо далі рухатися. Україна буде відпрацьовувати механізми, які будуть вигідні для нашої сторони, але не перешкоджатимуть принциповій позиції щодо зняття санкцій з росії”, – сказав Боднар.
Він також підкреслив, що для України важливо, що тема “зернового коридору” обговорювалася і наразі триває процес, який має привести до певного рішення.
“І тут звичайно має проявити себе ООН. І бути більше на нашому боці, а не на боці агресора. І ми закликаємо всіх посередників, які в процесі, і міжнародних партнерів не вестись на цей шантаж і не намагатися тиснути на нас. Тиск має бути на росію як на країну-агресора. І не тільки по “зерновому коридору”, але й по припиненню бойових дій, виведенню військ з території України. Про що й говорив президент Ердоган, говорячи, що він готовий бути посередником між сторонами конфлікту”, – зазначив Боднар.
Він також сказав, що не можна говорити про якийсь прояв слабкості Ердогана у тому, що він поїхав до Сочі для зустрічі з путіним, а не путін приїхав до Туреччини. Він нагадав, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт путіна та очільник кремля остерігається виїжджати зі своєї країни.
“Йдеться про необхідність вирішення питання (“зернового коридору” ). Діалог з путіним дає Ердогану певні політичні дивіденди, в тому числі для розмови з країнами заходу”, – зазначив Боднар, запевняючи, що Туреччина з переговорів з путіним вийшла у виграші, бо українське питання було лиш одним з низки пунктів спілкування”, – підкреслив Боднар.
Джерело: УНІАН
.