Україна збільшила експорт молочних продуктів у Європу за час війни
Україна збільшила експорт молочних продуктів попри скорочення надоїв. Як розповів аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка, за час повномаштабного вторгнення Україні вдалося збільшити експорт молочних продуктів у країни Європи. Сухе молоко та масло ж складають топ молочних продуктів, які експортує країна.
Про це аналітик Українського клубу аграрного бізнесу розповів в етері Громадського радіо.
Експерт розповів, що на збільшення експорту впливає низка причин. Серед них попит на зовнішніх ринках, а також перехід у холодний період року, коли збільшується споживання молочної продукції.
«На збільшення експорту впливають декілька причин. Перше, це попит на зовнішніх ринках. І цей попит є доволі таки активний, переважно в європейських країнах. Тому що ціни на молоко, сировину тримаються на високому рівні. Крім цього, зараз ходимо в сезонний період, коли споживання, коли молока збільшується. І крім цього, також фіксується і збільшення цін на молочні продукти біржові у світі», — пояснив Максим Гопка.
Також аналітик Українського клубу аграрного бізнесу поділився основними категоріями молочних продуктів, які йдуть на експорт. Особливо популярними є сухе молоко та вершкове масло і навіть сири. У літній період є попит на українське морозиво.
«Переважна більшість, це все ж таки сухе молоко, це вершкове масло, це морозиво в літній період часу, десь стабільно півроку. Також непогано з останніх року-півтора показують об’єми сирів. Експортна структура молочних продуктів складається так. 26% — це сухе молоко, яке простіше експортувати. Також це вершкове масло, майже 26% також. Морозиво біля 17% і сири також 17%. Тобто майже 90% обсягів загального експорту за останній місяць займають чотири продукти», — сказав Максим Гопка.
Крім того експерт поділився деталями щодо країн, у які Україна експортує молочні продукти. За його словами, до початку повномасштабного вторгнення популярним напрямком був схід — Азейбарджан, Грузія та Казахстан. Із наших сусідів, любителем української молочки була Молдова.
«Українська молочна продукція за кордоном має позитивні відгуки. Традиційні ринки, куди ми експортували повномасштабного вторгнення — це були східні країни. Наприклад, Азербайджан, Грузія, Казахстан. Якщо ближче до нас, то Молдова була одним із найбільших імпортерів молочної продукції», — розповів Максим Гопка.
Проте аналітик Українського клубу аграрного бізнесу зазначив, що після початку повномасштабного вторгнення ринок Європейського Союзу став більш відкритим для нашої країни. Збільшилися обсяги експорту до Іспанії, Греції, Італії. Ці країни використовують наше сухе молоко, аби переробляти його на інші популярні у споживанні молочні продукти. Експерт пояснив, що однією із причин такого зростання є менша, порівняно з ЄС, ціна на українську сировину.
«У загальному для нас відкрився більше ринок Європейського Союзу по молочним продуктам. Під час війни збільшилися обсяги (експорту — ред.) до тієї ж самої Іспанії, Італії, Греції. Вони є також одними із найбільших споживачів. Чому? Тому що те ж саме сухе молоко, яке везеться в дані країни, потім переробляється на вершкове масло. Тобто на інші молочні продукти, які активно споживають. Є потреба в сировині. А сировина у нас, в Україні, дешевша, ніж у Європейському Союзі», — додав Максим Гопка.