178171
182818

Українці можуть залишитися без імпортного алкоголю

З лютого 2020 року в країні розпочався процес запуску електронної акцизної марки відповідно до 2 прийнятих постанов КМУ (постанова №74 «Деякі питання маркування алкогольних напоїв» та постанова №97 «Про внесення змін до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів»). Водночас, видача акцизних марок бізнесу стартувала з середини травня, тобто, на кілька тижнів пізніше запланованого.  Про це повідомляє прес-служба Європейської Бізнес Асоціації.

"Згідно з попередніх обговорень, впровадження проєкту електронної акцизної марки передбачалось в 3 етапи. Перший, вже реалізований, запуск замовлення та видачі марки нового зразка, абсолютно вітається бізнесом як інструмент переходу на електронний документообіг. І, варто зауважити, що у розробці даного проєкту Асоціація брала активну участь. Другий – реалізація пілотного проєкту щодо сканування марки акцизного податку на касі торгової точки. І, власне, другий пункт викликає чимало питань у прозорого бізнесу", - зазначає Крістіна Лініченко
керівник FMCG напрямку Європейської Бізнес Асоціації.

Так, Урядом обговорюється пропозиція  цього року ввести попляшковий облік бізнесом алкогольних напоїв. Іншими словами, пропонується встановити додаткову систему контролю крім обліку акцизних марок, начебто для посилення боротьби з підробками та контрабандою. Ця система передбачатиме нанесення та сканування додаткових елементів на плашці задля їх перевірки на предмет легальності. Водночас, це тягне за собою необхідність переобладнання лінії для виробництва алкогольних напоїв для населення марок, вартість якого є більше $75 тис. Враховуючи те, що у імпортерів немає спеціальних ліній для виробництва алкогольних напоїв безпосередньо для України, а також той факт, що є велика кількість продукції, яка виготовляється закордоном, де немає можливості встановлювати будь-яке обладнання, вимога щодо додаткових елементів на плашці ставить під загрозу існування імпорту алкогольних напоїв та надходження до бюджету від акцизного податку та інших платежів.  Крім того, для запуску даної системи необхідним є придбання бізнесом сканерів ($150-200 за 1 сканер) для сканування марок на кожному етапі дистрибуції, аби просканувати кожну пляшку на кожному етапі безпосередньо до реалізації. Крім того, існує ідея збільшити втричі вартість акцизної марки, аби зробити її більш якісною та такою, що важко підробити (зараз вартість марки складає 19 коп., пропонована вартість – понад 60 коп.). При цьому, досвід показує, що підробляють будь-які марки.  

На думку бізнесу, дана пропозиція покладе додатковий фінансовий тягар на легальний бізнес, однак, навряд сприятиме детінізації ринку, адже механізм боротьби з нелегальним ринком – не передбачається. Тому, спільнота не підтримує запровадження будь-яких інструментів, спрямованих на облік в автоматизованій системі контролю за обігом підакцизних товарів кожної пляшки алкогольного напою на всіх етапах руху (переміщення) товару, а також нанесення будь-яких додаткових елементів контролю безпосередньо на пляшку, окрім самої марки акцизного податку.

Водночас, в даному контексті цікавими можуть бути 10 наступних пропозицій, аби запровадження електронної акцизної марки було повноцінним та не нанесло шкоди імпортерам.

Так, системи контролю за обігом для алкогольних напоїв та тютюнових виробів мають бути відокремленими. Будь-які зміни у марках акцизного податку повинні набирати чинності не раніше 24 місяців з дня опублікування нормативно-правового акту, яким затверджуються нові зразки марок акцизного податку, аби дати бізнесу можливість адаптувати процеси до нових умов. При видачі марок акцизного податку доцільніше обов’язок щодо внесення даних стосовно таких марок по кожному покупцю в систему обліку покласти на ДПС України (що мають усі вихідні дані), а не на імпортера/виробника алкогольної продукції. Термін видачі марок акцизного податку – скоротити до 1 місяця з моменту отримання ДПС України (наразі термін складає 2 місяці) з попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного податку, а також розглянути опцію нанесення марок на території України.

Крім того, вартість паперової марки акцизного податку не має бути вищою за ту, що діє на сьогоднішній день, оскільки сама марка є підтвердженням сплати акцизного податку, а тому не повинна створювати додаткове фінансове навантаження на платника податку. Окрім випадку використання іншого, більш коштовного матеріалу (наприклад, наліпки). Також бізнес пропонує розглянути можливість скасування необхідності маркування марками акцизного податку тари місткістю 0,05 л, адже в іноземних виробників відсутні лінії механізованого маркування таких пляшок, тому наклеювання марок акцизного податку здійснюється ручним способом, що створює додаткові витрати для імпортерів. Водночас, варто скасувати ведення Журналу обліку видачі марок акцизного податку бізнесом, адже інформація, яка міститься в ньому, дублюється в інших джерелах в електронному вигляді, доступ до яких має ДПС України. Крім того, скасувати необхідність подання звіту про обсяги експорту та імпорту алкогольних напоїв бізнесом, оскільки ліцензії на імпорт та експорт такої продукції було скасовано (а форма звіту містить реквізити ліцензії) та переглянути підхід щодо сплати акцизного податку в авансовій формі до моменту імпорту товарів на територію України (до прикладу, запровадити оплату при митному оформленні).

Також бізнес пропонує у перспективі розглянути скасування марок акцизного податку для алкогольних напоїв, оскільки контроль за обігом підакцизних товарів можна забезпечити більш сучасними засобами, до прикладу, за допомогою впровадження відповідної автоматизованої системи, яка існує в країнах ЄС.

Тому, Європейська Бізнес Асоціація звертається до Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України із закликом не запроваджувати систему сканування кожної пляшки на всіх етапах дистрибуції як таку, що не сприятиме боротьбі з тіньовим ринком, а навпаки створюватиме додаткове навантаження на прозорий бізнес. Крім того, бізнес пропонує врахувати 10 пропозицій в доопрацюванні системи електронної акцизної марки, аби отримати дійсно якісну та ефективну систему контролю. Сподіваємось, голос бізнесу буде почуто.Ціни на огірок в Україні продовжують стрімко знижуватися

Недавній обвал оптової ціни на кабачок і огірок в південному регіоні України призвів, з одного боку, до паніки у фермерів, а з іншого – до зростання кількості оптовиків, які цікавляться цими позиціями.

Багато виробників повідомляли, що при ціні в 1 грн/кг (4 центи США за кг) вирощувати і прибирати кабачки невигідно, тому вони прийняли рішення припинити прибирання кабачка. Можливо це було не пустою погрозою, так як з самого ранку 10 червня кількість пропозицій кабачка на Півдні України різко знизилася і кількість продавців цих овочів також стало менше. Відповідно, оптові ціни на кабачок вже почали відновлюватися. Сьогодні вже з'явилася ціна 3 грн/кг (15 центів США за кг) і учасники ринку не виключають, що ціни будуть рости і далі.

А ось по огірку ситуація не змінилася. Якщо вчора продавці намагалися тримати ціни на рівні 8-9 грн/кг (30-35 центів), то сьогодні вже з самого ранку ціна впала до 5-7 грн/кг (19-26 центів), але зростання пропозиції продовжується, так як вибірка зростає. Ті, хто поспішає продати продукцію на оптових ринках, зазвичай погоджуються на ціну в 5 грн/кг.

Також почала формуватися тенденція зниження ціни на тепличний томат. Найдешевші червоні томати у фермерів можна купити по 25-27 грн/кг (близько $за 1 кг). Рожеві помідори продають на 5-8 грн/кг дорожче.

Джерело: EastFruitНа українській птахофабриці масовий спалах коронавірусу

Про це розповіла головна санітарна лікарка області Наталія Янко, передає УНН.

Вона уточнила, що якщо кількість хворих зросте - роботу птахофабрики можуть призупинити.

"Якщо далі інфекція буде поширюватися, то будуть прийматися рішення і про зупинення діяльності цих підприємств", - каже Янко.

Дані головного санлікаря прокоментував заступник Володимир-Волинського міського голови Ярослав Матвійчук. Він підтвердив, що на птахофабриці зафіксовано найпотужніший спалах. І поінформував, що сьогодні на підприємстві працює майже 1 300 людей. Більшість із них - у цеху напівфабрикатів.

Тож місцева влада планує вжити заходів.

"Багато людей з міста там працюють. Вчора ми звернулися до заступниці голови ОДА Щербак Тетяни щодо прийняття мір до цього підприємства. Нам пообіцяли в позаплановому режимі зробити всі ПЛР дослідження саме по нашому місту, щоб оперативно відпрацювати всіх контактних осіб, щоб вони були на самоізоляції", - додав Матвійчук.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.


В Україні подешевшала полуниця

За інформацією аналітиків EastFruit, фермери південних регіонів України різко збільшили пропозицію полуниці відкритого грунту. Зростанню пропозиції сприяє тепла і сонячна погода, завдяки якій швидко дозріває ягода.

Різке зростання пропозиції полуниці призвело до зниження середніх оптових цін. Якщо ще пару днів тому полуницю можна було продати навіть за 65-75 грн/кг ($2,4-2,8 долара США за кг) оптом, то сьогодні ціни знизилися до 40-55 грн/кг ($1,5-2,0 долара США за кг). При цьому фермери готові знижувати ціну і охоче вступають в переговори, тому що бачать, що візуально кількість продавців полуниці постійно зростає, як і обсяги її пропозиції.

Лише ягода преміальної якості в дорогій упаковці продається дорожче 55 грн/кг, і, до речі, попит на цей сегмент полуниці залишається досить хорошим, тому що покупці впевнені в хороших роздрібних продажах. Найчастіше фермери південних регіонів пропонують полуницю раннього італійського сорту Клер (Clery).

Очікується, що через 2-3 дні розпочнеться масове збирання полуниці на Півдні, що може призвести до ще більш динамічного зниження цін на неї. Представники підприємств по заморожуванню ягоди поки що не озвучували закупівельні ціни, однак навряд чи вони будуть починати закупівлі до падіння ціни на полуницю нижче 30 грн/кг або навіть 25 грн/кг.

Цікаво, що в західному регіоні України, як і раніше, відчувається дефіцит полуниці, хоча і тут вже спостерігається зниження середніх цін на цю ягоду. Саме цей регіон найбільше постраждав від заморозків, причому постраждали, головним чином, ранні сорти ягоди. Тому у Львові сьогодні полуниця найвищої якості продається оптом по 65-70 грн/кг ($2,4-2,6 долара США за кг). Проте, очікується, що вже завтра на ринок почнуть надходити оптові партії полуниці з південних регіонів, і ціни почнуть знижуватися.

Ваш вибір 'Подобається'.


У Латвії півроку посилено перевірятимуть українські яйця

Про це повідомляється на сайті Міністерства землеробства балтійської країни, повідомляє Укрінформ.

«Беручи до уваги виявлені випадки забруднення яєчних продуктів, протягом наступних шести місяців PVD (продовольчо-ветеринарна служба - ред.) необхідно посилити контроль на всі імпортовані яйця і яєчні продукти, що мають походження з України», - йдеться в повідомленні.

Це пояснюється необхідністю забезпечити захист здоров'я споживачів у зв'язку зі збільшенням імпорту яєць і яєчних продуктів з України, забруднених сальмонелою.
У вівторок, 9 червня, уряд Латвії заслухав відповідний інформаційний звіт Міністерства сільського господарства. Кошти виділені з програми державного бюджету «Резервні фонди».

У латвійській Системі швидкого оповіщення про харчові продукти та корми (RASFF) протягом 2019 року Управління з контролю за продуктами і ветеринарією (FVS) зареєструвало чотири випадки виявлення сальмонели в яйцях і яєчних продуктах, що надійшли з України, з перевищенням норм безпеки ЄС.

У 2020 році на додаткові заходи контролю буде потрібно 125 тис. євро, з яких 105 тис. євро знадобляться для фінансування Інституту BIOR (дослідний центр державного значення, що працює в сфері здоров'я суспільства і навколишнього середовища, харчової, рибницької і ветеринарно-медичної галузях), а ще 20 тис. євро - PVD, свідчить затверджений урядом протокол.

 

Ваш вибір 'Нічого сказати'.


Біржові ціни на пшеницю опускаються під тиском активного збирання врожаю

Через посушливі умови в Німеччині, Франції та Данії експерти Coceral знизили прогноз врожаю пшениці в ЄС-27 та Великобританії у 2020 р. на 5,7 млн т до 129,7 млн т в порівнянні з минулорічними 146,8 млн т.

За тиждень країни ЄС експортували 133 тис т пшениці, а загалом в 2019/20 МР станом на 7 червня – 32,316 млн т м’якої пшениці, що на 65% перевищує відповідний показник 2018/19 МР.

Але попри активний експорт та зниження прогнозу виробництва вересневі ф’ючерси на борошномельну пшеницю на MATIF слідом за Чикаго впали на 0,75 €/т до 186 €/т або 209,9 $/т.

Американські біржі опускаються під тиском активного збирання врожаю та поступового зміцнення курсу долара. Суха та тепла погода на півдні Американської Рівнини сприяє наливу зерна та активізує збиральні роботи. Станом на 8 червня озима пшениця в США зібрана на 7% площ, що відповідає середньому 5-річному рівню, хоча торік на цю дату було обмолочено лише 3% площ.

Кількість посівів озимої пшениці, що знаходяться у доброму або відмінному стані, за тиждень не змінилася, тоді як ярої пшениці – збільшилася на 2% до 82%.

Експорт пшениці за тиждень зменшився на 22% до 432,9 тис т, а загалом у сезоні сягнув 25,1 млн т із прогнозованих USDA 26,4 млн т.

Липневі пшеничні ф’ючерси в США впали:

на 1,38 $/т до 187,94 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго,
на 0,28 $/т до 169,20 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті.
Подорожчала на 2,02 $/т до 192,63 $/т тверда яра HRS-пшениця в Міннеаполісі.

На тлі спекотної погоди на півдні Росії липневі ф’ючерси на чорноморську пшеницю в Чикаго виросли до 206 $/т, серпневі – до 207 $/т, вересневі – до 208 $/т, грудневі – до 217 $/т.

Експортні ціни на пшеницю нового врожаю з протеїном 12,5% та поставкою у липні на фізичному ринку в Росії виросли за тиждень, за даними СовЕкон, на 2,5 $/т до 204,5 $/т FOB, а за даними ІКАР – на 6 $/т до 206 $/т.

За тиждень Росія зменшила експорт пшениці з 146 до 118 тис т, а загалом в сезоні станом на 4 червня експортувала 30,3 млн т.

Джерело: graintrade.com.ua