В Україні бум фальсифікованої оливкової олії: як відрізнити справжній продукт від підробки

В Україні бум фальсифікованої оливкової олії: як відрізнити справжній продукт від підробки
Фото: Pouring extra virgin olive oil from a spoon to a glass container. Olive branches comes from the left and right. Some olive oil bottles are out of focus at background. Black olives are on the table and complete the composition. The composition is on a rustic wooden kitchen table. Predominant colors are gold, green and brown. High resolution 42Mp studio digital capture taken with Sony A7rII and Sony FE 90mm f2.8 macro G OSS lens

Україну заполонив фальсифікат оливкової олії. Дуже багато з того, що продається під маркою цього продукту, не тільки прострочено або виготовлено з порушенням технології, але й взагалі навіть поряд із оливками не було. Через те, що цей продукт цінується вище, ніж інші рослинні олії, нерідко під оливкову олію маскують звичайну соняшникову.

Про це пише ubr.ua.

При цьому фальсифікат виглядає бездоганно і відрізнити справжній продукт від підробки на око буває непросто. Вичерпну відповідь у такому разі можна отримати, лише піддавши покупку лабораторному аналізу. Однак є один спосіб, який дозволяє відрізнити натуральну оливкову олію від підробки навіть на око. Щоправда цей спосіб діє лише в холодну пору року.

Деталями такої “експертизи на ходу” поділився виконавчий директор Спілки споживачів України Максим Несміянов.

Виявляється, справжня оливкова олія на холоді швидко густіє, а фальсифікат зберігає однакову в’язкість за будь-якої температури. Така особливість олії з оливи пов’язана з компонентами, що входять до її складу.

“Це пов’язано із замерзанням жирних кислот і натурального воску, які містяться в плодах оливи. Віск виділяється оливковим деревом як природний захисний шар. У різних кількостях він міститься і в олії. Віск застигає першим, і це легко помітити”, – зазначає Несміянов.

Крім того, вибрати якісний продукт допоможе ще й уважне вивчення дати розливу олії на етикетці. В Україні нерідко продають оливкову олію, термін придатності якої скінчився вже півроку тому, а то і більше.

Інші нюанси виробництва може виявити лише лабораторія. Наприклад, чи належить продукт до першого віджиму, чи був отриманий вже з макухи.

У будь-якому разі слід уникати покупок оливкової олії в інтернеті або на базарі у невеликих торгових точках. Там шансів натрапити на фальсифікат набагато більше. Тому краще купувати оливкову олію у великих торгових мережах, які дбають про свою репутацію і ретельно обирають постачальників. Звичайно, і там стовідсоткової гарантії покупцю ніхто не дасть, але все ж таки ймовірність придбати якісний продукт буде у покупця набагато вища.

Перегляди: 288
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ukrayinu-zapolonyly-falsyfikatom-olyvkovoyi-oliyi-yak-vidriznyty-spravzhnij-produkt-vid-pidrobky
Like
Цікаво
3
Подобається
4
Сумно
5
Нічого сказати
10