Урожай ранніх зернових в Україні в 2023 році скоротиться на 50-70% 

Урожай ранніх зернових в Україні в 2023 році скоротиться на 50-70% 
Фото: з відкритих джерел

Площа засіяних озимими площ в Україні наразі становить 1,2 млн га і навряд чи досягне 2 млн га приблизно за два тижні осінньої посівної, що залишилися, тоді як минулого року вона становила 7 млн га, повідомив гендиректор агрохолдингу ІМК Алекс Ліссітса.

“Навряд чи ми наберемо 2 млн га. Валовий збір ранніх зернових буде меншим на 50-70%. Фактично покриємо власні потреби, а ось з експортом буде не все так рожево”, – сказав він на конференції Forbes “Без рожевих окулярів. Бізнес і держава під час війни” у четвер.

Ліссітса наголосив, що ще більшою проблемою є фінансова ліквідність, оскільки галузь “працює в нуль чи навіть мінус”, і багато хто не має коштів, щоб навесні посіяти.

“Якщо не буде гнучких дій, то ситуація не буде дуже веселою в аграрному секторі. Найбільша проблема – брак ліквідних коштів”, – заявив гендиректор ІМК.

За його словами, кошти, що нині надходять від урожаю, ідуть на виплати за старими боргами, зокрема на зарплати.

Ліссітса вважає, що наступного року кількість людей, працюють у галузі, реально не зменшить. “Але питання, скільки малих і середніх компаній перейде в кеш. Думаю, що взимку перейде 70%”, – зазначив він.

Експерт додав, що ще одним наслідком стане невиплата орендних паїв, яка традиційно припадає на листопад-грудень і частково на січень, бо грошей дуже мало, і це позначиться на місцевих бюджетах.

Ліссітса також окремо зазначив, що з’явилася величезна кількість охочих продати землю, особливо в прикордонних областях, і дуже мала кількість людей, які хочуть купити, у результаті з урахуванням інфляції реальна вартість землі знизилася. “Думаю, ця тенденція триватиме”, – вважає він.

Гендиректор ІМК зазначив, що деякі агрокомпанії також готові позбуватися площ. За його словами, наприклад, якщо на Сумщині раніше за переуступлення гектара платили $2,5 тис., то зараз віддають безкоштовно.

Ще однією проблемою Ліссітса назвав питання повернення в роботу площ, які були заміновані або не використовувались (у ІМК 32 тис. га було заміновано в Чернігівській області). Він пояснив, що якщо навесні не засіяти, то дуже дорого буде їх повернути в робочий стан.

Описуючи роботу галузі, гендиректор ІМК зазначив, що горизонт планування – два-три тижні і щодо продажу, і щодо закупівлі. “Довгострокових контрактів усі бояться”, – констатував він.

Ліссітса додав, що мало ясності, чи будуть добрива та засоби захисту рослин і скільки вони коштуватимуть наступного року, уточнивши, що негативно впливає і різниця в курсах імпорту та експорту: 36 грн/$1 та 42 грн$1.

“Думаю, наступного року матимемо величезне зниження продуктивності та врожайності і на кінець року вийдемо досить побитими: не мертвими, але сильно побитими”, – підсумував експерт.

Джерело: Інтерфакс-Україна

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/urozhaj-rannih-zernovyh-v-ukrayini-v-2023-roczi-skorotytsya-na-50-70
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати