В Україні закупівельні ціни на сою прискорили зростання слідом за світовими
В перші чотири місяці сезону 2021/22 світові ціни на сою опускалися під тиском підвищення прогнозів врожаю у Південній Америці внаслідок розширення площ сівби. Це знизило експортний попит на українську сою та дозволило переробникам збільшити її закупівлі, та утримувати мінімальну премію у порівнянні з експортними цінами.
Проте груднева посуха в Аргентині та на півдні Бразилії призвела до зниження прогнозів врожаю в основних країнах-виробниках (Бразилії, Аргентині, Парагваї та Уругваї) до 186,3 млн т у порівнянні з 196,6 млн т у січневому прогнозі USDA та 200 млн т у жовтневому.
Опади останніх двох тижнів в Аргентині та на півдні Бразилії покращили стан посівів та перспективи врожаю, але трейдери не сподіваються на збільшення виробництва та активно купують сою, що підтримує котирування на високому рівні.
Березневі ф’ючерси на сою на біржі в Чикаго вчора виросли на 2,3% до 529 $/т, додавши за останні 10 днів 5,8% ціни на прогнозах сухої погоди в Аргентині в наступні 1-2 тижні та слідом за зростанням цін на рослинні олії.
Експортні ціни на українську сою з ГМО за тиждень виросли в портах на 10-15 $/т до 525-535 $/т, а гривневі, внаслідок різкого падіння курсу, сягнули 17000-17300 грн/т, тоді як переробники підвищили ціни на 300-500 грн/т до 16700-17000 грн/т з доставкою на завод.
За сою без ГМО експортери пропонують 635-650 $/т або 20500-21000 грн/т з доставкою в порт або на кордон, тоді як переробники платять не більше 20000-20500 грн/т з доставкою на завод, оскільки стикаються з проблемами реалізації продуктів переробки до Європи, ринок якої перенасичений дешевшими соєвим шротом та соєю з Південної Америки.
На тлі посилення попиту з боку експортерів виробники активізували продажі, які до цього стримували в очікуванні зростання цін.
Бразилія прискорює збирання сої, і незабаром надасть оновлені дані по врожаю, прогнози якого знову підвищують завдяки гарній погоді у центральних регіонах країни, де вирощують більшу частину сої.
Активізація поставок сої нового врожаю з Південної Америки навесні на тлі збільшення пропозицій соняшника з України та Росії та прогнозів виробництва пальмової олії можуть призвести до перенасичення світового ринку пропозиціями олійних культур та зниження цін на них.
Джерело: Graintrade