Вартість розмінування малим фермерам не по кишені

Вартість розмінування малим фермерам не по кишені
Фото: з відкритих джерел

Через повномасштабне вторгнення РФ близько 174 000 квадратних кілометрів або приблизно 30% території України, є потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами (ВНП). Такі дані наводить Ігор Піддубний, дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр).

Про це пише propozitsiya.com.

Станом на кінець вересня цього року, ДСНС обстежило лише 973 км², або близько 0,6% площі, що підлягає перевірці на забруднення. Основні перепони до швидкого та ефективного очищення земель – продовження війни, недостатня пропозиція на ринку та висока вартість.

Саме висока вартість розмінування є чи не головним бар’єром для аграріїв (із ділянкою до 250 га), які становлять близько 65% від загальної кількості сільськогосподарських підприємств в країні, та на яких припадає 10% загального виробництва зернових та зернобобових культур.

Впродовж повномасштабної війни ці виробники зазнали значних збитків через руйнування ($353 мільйони) та ще більших непрямих фінансових втрат ($3,5 мільярдів) через обмежений доступ до ринків, порушення логістики, підвищення цін на сировину та забруднення ВНП.

Опитування FAO малих с\г виробників (із ділянкою до 250 га) показало, що у прифронтових регіонах 19% землі таких фермерів потенційно забруднена ВНП. 

Згідно з останніми оцінками Київської школи економіки (KSE) та Світового Банку, ціна нетехнічного обстеження може коливатися близько $6 за гектар, технічного обстеження – $3050 за гектар, а розчищення – вже цілих $29 400 за гектар.

На основі опитування FAO та даних Держстату, можна оцінити, що на повне розмінування сільгоспугідь лише малих фермерів може знадобитися понад $250 мільйонів.

Ціна повного очищення сільськогосподарських угідь може бути не надто привабливою для малих фермерів ще й через те, що термін повної окупності такої процедури може перевищувати 30 років.

До того ж, аграріям доведеться витратити додаткові кошти ще й на повернення родючості земель, адже із набоями та мінами до землі потрапляють шкідливі та отруйні речовини.

Враховуючи те, що у 2023 році середньозважена ціна купівлі-продажу земель с\г призначення складає близько $968 за гектар, повне розмінування забрудненої ділянки стає дедалі менш комерційно привабливим.

Окрім того, проблемним є й спроможності операторів до розмінування. Ринок не стикався із таким різким підвищенням попиту на очищення земель. Фізичні можливості ДСНС також обмежені, адже зараз вони можуть проводити обстеження, в середньому 170-250 гектарів за добу, в той час як потреба лише серед малих аграріїв може складати понад 130 000 гектарів.

Перегляди: 5
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/vartist-rozminuvannya-malym-fermeram-ne-po-kysheni
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

  10 Грудня

  Найбільше зросли ціни на яблуко: в Україні фрукти подорожчали за рік на 24%

  9 Грудня

  Фермери з Чернігівщини вивели породу свиней, адаптованих до умов традиційного сільського утримання

  10 регіонів України вже повністю завершили жнива

  Новорічні фрукти вдарять по гаманцю: скільки доведеться викласти за мандарини та апельсини

  АМКУ оштрафував компанії за змову на одному з перших аукціонів із продажу спиртзаводів

  8 Грудня

  Легендарний виробник фастфуду випустив парфуми з запахом смаженої курки

  McDonald’s відкриє 10 000 ресторанів і намірився відібрати частину ринку у Starbucks

  Україна має потенціал для розвитку успішної молочної галузі

  Виробники оливкової олії в Європі стикаються з проблемами, які загрожують галузі

  Дозволи на експорт молочки до ЄС мають 55 українських переробників

  БІЛЬШЕ НОВИН