Tempo950x100

Tempo300x100

Вчені визначили щоденну норму молочних продуктів

Вчені визначили щоденну норму молочних продуктів

Результати опубліковані в журналі BMJ Open Diabetes Research & Care.

Більш ранні дослідження, проведені в Північній Америці і Європі, показали, що високе споживання молочних продуктів знижує ризик діабету, підвищення кров’яного тиску і метаболічного синдрому — комплексу чинників, що призводять до передчасної смерті від серцево-судинних захворювань. Однак вчені не знали, чи можна ці результати поширювати на всіх людей планети.

У новому, масштабним за всю історію дослідженні взяли участь 147 812 осіб у віці від 35 до 70 років з 21 країни, включаючи як розвинені, наприклад, Швеція та Канада, так і країни, що розвиваються — Бангладеш, Колумбія, Іран та інші.

За учасниками спостерігали понад дев’ять років. Звичайне споживання їжі за попередній рік кожен раз оцінювалося за допомогою регулярного заповнення опитувальників, за якими визначався рівень в раціоні молочних продуктів, таких як молоко, йогурт, йогуртові напої, сир і страви, приготовані з молочних продуктів. Окремо враховувалися суцільномолочні і знежирені продукт з вмістом жиру один-два відсотки. Масло і вершки були виділені в особливу групу, оскільки в деяких країнах їх не вживають в їжу.

Була також зібрана інформація про особисту історію хвороби кожного учасника, використання рецептурних ліків, освітній рівень, куріння та параметри ваги, зріст, окружності талії, артеріальний тиск, холестерин і рівень глюкози в крові натще.

Результати показали, що при середньому вживанні двох порцій жирних молочних продуктів в день ризик розвитку гіпертонії і діабету зменшувався, відповідно, на 11 і 12 відсотків. Таку кількість молочних продуктів автори дослідження вважають оптимальнию, так ефект від збільшення дози був незначним — у тих, хто вживав в добу три порції молочних продуктів, це зниження становило 13 і 14 відсотків.

Під порцією розумілося: 240 мілілітрів молока, близько 20 грамів сиру, упаковка натурального йогурту, 120 грамів, або півчашки сиру.

Ефект від знежирених продуктів був значно нижче, тому вчені рекомендують вживати саме цілісні, а не знежирені молочні продукти.

Більше 47 тисяч з учасників дослідження мали не просто діабет або гіпертонію, а метаболічний синдром — поєднання таких факторів, як підвищений артеріальний тиск, зайва вага, низький рівень корисного холестерину, високий вміст в крові жирів і глюкози.

Для них ефект зниження ризику розвитку захворювання при щоденному вживанні молочних продуктів був ще вище — від 24 до 28 відсотків в порівнянні з тими, у кого в раціоні ці продукти були відсутні.

Вчені відзначають, що їх дослідження — обсерваційне, і не ставить за мету з’ясування причин.

«Якщо наші результати будуть підтверджені в досить великих і довгострокових випробуваннях, то збільшення споживання молочних продуктів може стати здійсненним і недорогим підходом до зниження метаболічного синдрому, гіпертонії, діабету і, в кінцевому рахунку, серцево-судинних захворювань у всьому світі», — пишуть автори статті.

Джерело: milkua.info

Перегляди: 0
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/vcheni-vyznachyly-shchodennu-normu-molochnyh-produktiv
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    29 Березня

    Супермаркети встановили нові ціни на популярні м’ясні продукти

    Як змінилися ціни на печериці, цибулю та салат

    Неадекватна поведінка та нервова реакція заступника міністра сільського господарства Польщі Колодзейчика завела перемовини в глухий кут

    28 Березня

    Експорт українського зерна у 2023/24 МР перевищив 34 млн тонн

    Біореактори під Гаагою стали вирощувати лабораторну свинину удвічі швидше, ніж раніше

    Кліматичні зміни треба розглядати як можливість розвитку агросектору

    Україна і Польща близькі до розв’язання зернового питання, але є нюанс

    Інформаційна довідка щодо отримання компенсацій за розмінування с/г земель – документ

    ФАО надасть українським аквафермерам 50 тонн кормів для риб

    Вінницька кондитерська фабрика “Рошен”  2023 рік закінчила зі збитком 14,7 млн грн

    БІЛЬШЕ НОВИН