Відсутність стимулів відгодівлі бичків в Україні: причини та перспективи

Відсутність стимулів відгодівлі бичків в Україні: причини та перспективи
Фото: з відкритих джерел

За останні 30 років, відповідно до інформації Держстату, кількість великої рогатої худоби в Україні скоротилася з 25,2 млн до 3,2 млн. З них бички у 1990 році складали близько 40% від загального поголів’я, а у 2021 – менше 20%. Тобто, чітко видно, що підприємства й селяни відходять від тримання і відгодівлі бичків. Про це повідомила пресслужба Асоціації розвитку тваринництва та технологій.

Для цього є низка причин. Наведемо основні:

– високі ризики загибелі тварин в перші місяці життя

– відсутність достатньої кількості ветеринарних лікарів у селах, які забезпечать якісне ветеринарне обслуговування;

– відсутність пасовищ, що збільшує собівартість тримання бичків, особливо, які не використовуються в племінних цілей;

– висока вартість кормів, яка робить нерентабельним вирощування бичків;

– відсутність державної підтримки, яка мінімізувала ризики для власників таких тварин.

Відповідно, спостерігається ситуація, коли простіше забити молоде теля на м’ясо у малому віці, коли воно знаходиться в низьковаговій кондиції (45-50 кг), ніж собі у збиток відгодовувати його до 140-150 кг.

Але, давайте подумаємо над тим, що дасть їх відгодівля до високо вагових кондицій:

– для селянських присадибних господарствах це дає змогу збільшити добробут селян за рахунок щорічного отримання близько 35 тис. грн від реалізації відгодованого бичка вагою 400-500 кг – якщо взяти в розрахунок домогосподарство, де утримується одна корова, яка щороку приводить телятко;

– для підприємств – збільшення обсягів виробництва на тваринницьких фермах, які дадуть змогу збільшити надходження до бюджету, розширювати штат працівників за рахунок мешканців оточуючих сіл.

У свою чергу, збільшення м’ясної сировини стимулюватиме розвиток переробної м’ясної промисловості – виробництво готової продукції, а це – тек само збільшить надходження до державного бюджету та дасть змогу створити нові робочі місця. А за рахунок збільшення обсягів виробництва вітчизняних м’ясних продуктів харчування та яловичини буде забезпечуватися продовольча безпека України та незалежністю від імпорту.

Водночас, за рахунок податків від тваринницьких підприємств стимулюватиметься розвиток сільських територій, молодь буде залишатися в селі та не буде виїжджати на заробітки закордон.

В комплексі це дасть сильний поштовх для розвитку вітчизняної економіки. Але для цього державі треба створити умови для росту поголів’я ВРХ, зокрема – підвищити зацікавленість населення в утримуванні бичків. для цього є багато шляхів, але найбільш дієвим є механізм надання дотацій, і його економічну доцільність ми розглянемо в наступному матеріалі.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/vidsutnist-stymuliv-vidgodivli-bychkiv-v-ukrayini-prychyny-ta-perspektyvy
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати